Usmjeravanjem svojeg djeteta prema zdravim izazovima, možete mu pomoći da zadovolji želju za preuzimanjem rizika, izbjegne negativne posljedice i osnaži svoje samopouzdanje i vještine upravljanja.
Prednosti zdravog preuzimanja rizika
Tinejdžeri se ponašaju rizično kako bi otkrili tko su, a ne da bi bili buntovni ili namjerno neposlušni roditeljima. Većina roditelja je užasnuta pri pomisli da njihovo dijete riskira, ali to je zato što mnogi roditelji misle da tinejdžeri riskiraju kroz prekomjerno opijanje, korištenje droga, pušenje cigareta ili druga potencijalno opasna ponašanja. Ali preuzimanje rizika nije uvijek negativna stvar, a zdravo preuzimanje rizika zapravo može izgraditi samopouzdanje i pomoći u jačanju korisnih vještina među tinejdžerima.
Zdravo preuzimanje rizika ne dovodi vaše dijete u opasnost, ali zahtijeva od njega da nešto riskira – poput neuspjeha ili kritike.
Preuzimanje rizika prirodan je dio razvoja identiteta tinejdžera i pomaže im da shvate tko su dok istražuju granice. U procesu preuzimanja zdravih rizika, steći će samopouzdanje, hrabrost i sposobnost planiranja i odupiranja impulsima – sve važne vještine koje će im trebati u životu.
Većina roditelja razumije da kada uče svoje dijete voziti bicikl, postoji velika vjerojatnost da će njihovo dijete završiti s oderanim koljenom — ali taj je rizik vrijedan nagrade motoričkih vještina, samopouzdanja i samopoštovanja koji dolaze s time. To je upravo ono što je zdravo preuzimanje rizika.
Identificirajte zdravstvene rizike
Većina tinejdžera je puna entuzijazma, ali možda će im biti teško izraziti tu energiju na siguran način. Brainstorming im može pomoći da pronađu pravu, smislenu i izazovnu aktivnost i način da usmjere svoje interese prema uzbudljivom, ali zdravom izlazu.
Nekoliko pitanja za početak razgovora:
- Što te najviše veseli?
- Što ti je najvrijednija stvar na svijetu?
- Što je najuzbudljivija stvar koju si ikad učinio ili možeš zamisliti?
- Kad bi imao cijeli dan da radiš što god želiš, što bi radio?
- Čini li te fizička aktivnost, poput sporta, sretnim? Ili kreativna aktivnost, poput crtanja ili sviranja gitare? Ili emocionalna, poput volontiranja u skloništu za životinje?
Nakon što saznate više o tome što vaše dijete smatra uzbudljivim, možete tražiti zdrave izazove koji stvaraju isti osjećaj. Dok se vaš tinejdžer odlučuje za neku aktivnost, postavljanje jednostavnih pitanja izvrstan je način da im pomognete da krenu s idejom:
- Koliko vremena želiš posvetiti ovoj aktivnosti?
- Kako ćeš doći tamo?
- Koja će ti oprema ili alati trebati?
- Kome se trebaš obratiti?
Ako skrenu s pravog puta, nemojte samo uskočiti i preuzeti – davanje previše pomoći poništava cjelokupno iskustvo učenja i njihov osjećaj preuzimanja rizika ili izazova. Dopustite im da se kreću kroz proces od početka, a zatim pratite kako se osjećaju o samoj aktivnosti.
Ako oklijevaju isprobati nešto novo, razgovarajte s njima o vlastitom zdravom preuzimanju rizika – i svojim neuspjesima. Budite sigurni da oblikujete ponašanje koje želite vidjeti kod svog djeteta kako bi imali primjer za sebe (shvaćaju li to ili priznaju ili ne, tinejdžeri imaju tendenciju oponašati svoje roditelje).