Roditelji imaju najveći utjecaj u životu tinejdžera. Iako možda osjećate da se vaše dijete povlači, željno neovisnosti, ono duboko u sebi i dalje želi da budete uključeni. Snažna veza s vašim djetetom, osobito tijekom tinejdžerskih godina, pomaže smanjiti šanse da se upusti u nezdravo ponašanje i pomaže u postavljanju pozornice za sprječavanje upotrebe nikotina, alkohola, droga i drugih vrsta ovisnosti.
Ostanite uključeni
Ostati uključen i pratiti aktivnosti tinejdžera – kako online tako i u stvarnom životu – može biti još jedan način da pokažete da vam je stalo i može pomoći u razvoju snažnijeg odnosa roditelj-tinejdžer. To je osobito istinito ako priopćite razlog zašto ste zainteresirani za njihove radnje i gdje se nalaze. Važno je naglasiti da to nije iz razloga znatiželje i nametljivosti, već zato što ste zainteresirani i stalo vam je do njih.
Roditelji se često nađu između čekića i nakovnja kada odgajaju tinejdžere. To je delikatna ravnoteža u kojoj se poštuje sve veća neovisnost vašeg djeteta, dok još uvijek treba postaviti pravila i granice. Pronalaženje prave ravnoteže zahtijeva učinkovitu komunikaciju, stalne prilagodbe i ostanak u kontaktu s onim što se događa u njihovim životima.
Nekoliko savjeta kako uključenost u život vašeg djeteta učiniti neometanim dijelom rutine:
- Podijelite malo kvalitetnog osobnog vremena – bez ometanja elektroničkih uređaja – kad god možete: tijekom obroka, šetnje, dok ste u automobilu ili jednostavno dok se zajedno nalazite kod kuće.
- Postavite konkretna pitanja o njihovom danu, ali pokažite interes i znatiželju, umjesto suhoparnog ispitivanja: “S kim si danas ručao?”, “Kakav je bio nogometni trening?”, “Što imaš u planu večeras?”
- Kad su prijatelji vašeg djeteta kod vas, navratite do njih i pozdravite te se povremeno javljajte.
- Razgovarajte s roditeljima njihovih prijatelja. Ako ih još ne poznajete, predstavite se sljedeći put kad vam se ukaže prilika. Možete im poslati SMS ili ih nazvati da ih pozdravite.
- Pitajte učitelje, trenere i druge odrasle osobe u životu vašeg djeteta kako im ide u školi ili s izvannastavnim aktivnostima.
- Povežite se sa školom kao volonter ili u drugim aktivnostima koje škola organizira.
- Provjerite online i telefonske aktivnosti, posebice društvene mreže s vremena na vrijeme.
Vaš dijete može pružiti otpor, ali to nije razlog za povlačenje. Pomozite mu da shvati da ste uključeni jer volite i želite ono što je najbolje za njega, a ne zbog nedostatka povjerenja.
Pronađite prilike za pravi razgovor
Imajte na umu da tinejdžeri sami kažu da kada je riječ o opojnim supstancama i ovisnostima, njihovi roditelji imaju najvažniji utjecaj. Zato je važno razgovarati – i slušati – svoje dijete. Dakle, pokušajte razgovarati. Puno.
Razgovarajte o negativnim učincima nikotina, alkohola, droga, prokomjernog korištenja mobitela / interneta i drugim ovisnostima. Jasno recite da ne želite da vaše dijete koristi supstance ili razvija loša ponašanja koja mogu voditi u ovisnost. Razgovarajte o kratkoročnim i dugoročnim učincima koje takva ponašanja mogu imati na njihovo mentalno i fizičko zdravlje, sigurnost i sposobnost donošenja dobrih odluka. Objasnite svom djetetu da je eksperimentiranje s drogama ili alkoholom u to vrijeme rizično za njegov mozak koji se još razvija.
- Potražite vrijeme za razgovor. Nakon večere, prije spavanja, prije škole ili na putu do ili iz škole i izvannastavne aktivnosti.
- Prošećite ili se provozajte zajedno. Kvalitetnim i prirodnim druženjem s manje kontakta očima, vaše se dijete neće osjećati kao da je pod povećalom.
Pristupite razgovorima otvoreno
- Budite otvorenog uma. Ako želite imati produktivan razgovor sa svojim djetetom, pokušajte ostati otvorenog uma i budite znatiželjni i smireni. Na taj način je veća vjerojatnost da će vaše dijete prihvatiti ono što imate za reći.
- Postavljajte otvorena pitanja. Za zanimljiviji razgovor, željet ćete dobiti više od samog odgovora “da” ili “ne” od vašeg djeteta.
- Koristite aktivno slušanje. Dajte svom djetetu do znanja da ga razumijete odražavajući ono što čujete – bilo doslovno ili samo osjećajima. To funkcionira ovako: slušajte bez prekidanja (bez obzira na sve), zatim sažmite ono što ste čuli kako biste im omogućili da potvrde. Isprobajte ove izraze:
- “Čini se kao da se osjećaš…”
- “Čujem da kažeš da se osjećaš…”
- “Jesam li u pravu da se osjećaš…”
- Upotrijebite “ja” izjave. Izjave “ja” omogućuju vam da se izrazite, a da se vaše dijete ne osjeća osuđivanim ili krivim. Opisujete ponašanje, kako se osjećate u vezi s njim i kako to utječe na vas. Zatim recite sto trebate. Kao ovo:
- “Kad ne dođeš kući na vrijeme, brinem se da se dogodilo nešto strašno. Ono što trebam je da me nazoveš čim znaš da ćeš kasniti kako bih znao da si dobro.”
- “Osjećam se kao da ne možeš čuti što imam za reći kad si tako ljut. Onda postanem frustriran. Moramo razgovarati o ovome kasnije kada oboje budemo mogli slušati.”
- “Zato što te volim i želim te zaštititi, brinem se što ideš na taj koncert. Moram znati da ćeš se pridržavati naših pravila o nepijenju i korištenju droga.”
- Izjave “ja” omogućuju vam korištenje uvjeravanja (ne kontrole ili okrivljavanja) kako biste izazvali promjenu u njihovom ponašanju. Također im dopuštate da pomognu odlučiti što će se sljedeće dogoditi – još jedan ključ povezivanja.
Ponudite empatiju i podršku
Dajte svom djetetu do znanja da razumijete. Tinejdžerske godine mogu biti teške. Priznajte da se svatko ponekad bori, ali droge i alkohol nisu koristan ili zdrav način suočavanja s problemima. Dajte svom djetetu do znanja da vam može vjerovati.
Podsjetite svoje dijete da ste tu za podršku i vodstvo – i da vam je važno da je zdravo, sretno i da donosi sigurne odluke.