Izbornik

ovisnosti.huhiv.hr

Postavljanje ograničenja i praćenje ponašanja kako bi se spriječilo korištenje supstanci

Mnogi roditelji smatraju da je teško postaviti učinkovite granice. Brinu se da bi to moglo izgraditi zid između njih i njihovog tinejdžera. Zapravo, postavljanje ograničenja pokazuje da vam je stalo. Teško je pronaći ravnotežu između vaše potrebe za kontrolom i potrebe vašeg tinejdžera za neovisnošću.

Započnite

Svatko je drugačiji. Neki tinejdžeri trebaju mnogo pravila da bi bili uspješni; drugi ne. Ovisno o osobnosti i rutini vašeg tinejdžera, razmislite o postavljanju ograničenja koja će mu dati do znanja:

  • Što smiju, a što ne smiju raditi nakon škole.*
  • Kad moraju raditi domaću zadaću.
  • Kada mogu koristiti računalo i za što se ono može koristiti.
  • Kada mogu imati telefon i kako ga mogu koristiti.
  • Koje vrste tehnologije i aplikacija mogu koristiti i kako.
  • Kada smiju izaći i s kim.
  • Kad mogu voziti ili se voziti u autu s prijateljima.

*Ovo je najučestalije vrijeme za eksperimentiranje s različitim supstancama. Prisustvo odrasle osobe tijekom ovih sati jedan je od najučinkovitijih načina za sprječavanje upotrebe droga.

Radite zajedno

Puno je vjerojatnije da će se tinejdžeri pridržavati pravila i ograničenja koja sami stvaraju. Radite sa svojim tinejdžerom kako biste shvatili s čime oboje možete živjeti. Budite otvoreni u pogledu njihovih potreba i želja — i kristalno jasni u pogledu svojih. Osigurajte da su pravila primjerena dobi i prilagođavajte ih kako vaše dijete raste ili pokazuje da može preuzeti više odgovornosti. Zapamtite, svako pravilo ili ograničenje mora:

  • Biti od koristi za oboje. Ako vaše dijete ima posao poslije škole, postavljanje pravila prema kojem domaća zadaća mora biti gotova do večere nije praktično. Pronađite sredinu.
  • Imajte jasna očekivanja. Reći: “Budi uljudan prema ljudima” je nejasno. Reći: “Nemoj vikati, psovati, udarati ili razbijati stvari” govori što očekujete.

Uključite posljedice

Za prekoračenje granice mora postojati posljedica. Inače, zašto bi netko obraćao pozornost na ograničenja? Neka vam tinejdžer pomogne definirati posljedice. Evo nekoliko pitanja koja morate imati na umu:

  • Odgovara li kazna prekršenom pravili? Zabrana izlaska na tjedan dana može biti prestroga ako je zakasnio kući 20 minuta, ali je razumna kada kasni dva sata.
  • Možete li provesti kaznu? Ako vaš tinejdžer ostane sam kod kuće dok vi radite, reći da mora biti u krevetu do 20 sati nije baš provedivo.
  • Je li posljedica jasna? Reći: “Ako ne dođeš kući na vrijeme, ne možeš koristiti auto” je nejasno. Reći: “Za svakih 30 minuta koliko zakasniš, gubiš pravo na korištenje automobila na jedan dan” jasana je posljedica.

Za kraj, provjerite jeste li oboje na istoj strani. Zamolite svog tinejdžera da s vama naglas prođe svako ograničenje i posljedicu.

Provedite ograničenja i priznajte uspjeh

Svi tinejdžeri griješe. Tako uče. A kad vaš tinejdžer to učini, sigurno ćete biti uzrujani.

Pokušajte držati emocije pod kontrolom. Izbjegavajte prazne prijetnje ili ćete izgubiti vjerodostojnost. Odvojite vrijeme da se ohladite, a zatim mirno objasnite svoje razočaranje, ljutnju ili frustraciju (vaši osjećaji mogu biti vrlo snažan motivator). Ono što je najvažnije, zapamtite dogovor — provodite samo posljedice o kojima ste govorili, bez iznenađenja.

Kad stvari idu dobro – što će biti većinu vremena – svakako im dajte do znanja. Svatko voli tapšanje po ramenu, riječ zahvale ili kompliment. Kada je većina stvari koje kažete svom djetetu negativna, svaka poruka ima sve manju težinu i privlači manje pažnje. Zamislite učinak kada je negativna poruka rijetka pojava.

Pratite ponašanje

Ideja “nadgledanja” može zvučati zlokobno, ali zapravo je vrlo jednostavna ideja koja vodi do sjajnih stvari: znati gdje je vaše dijete, poznavati njegove prijatelje i znati što smjeraju.

Ako ste upućeni u dnevne rutine vašeg djeteta, poduzimate važan korak u sprječavanju neželjenih ponašanja. Djeca koja nisu redovito pod nadzorom imaju četiri puta veću vjerojatnost da će koristiti droge od djece koja jesu.

Nadgledanje može biti u sukobu sa željom i potrebom vašeg djeteta za neovisnošću. Ali također morate zaštititi i osigurati njihovu sigurnost. Pronalaženje ravnoteže je moguće. Pomaže objasniti da poznavanje njihovih dnevnih aktivnosti i mjesta gdje se nalaze nije pitanje kontrole, već osiguravanja sigurnosti i uključenosti.

Najvažnije doba dana u kojem biste trebali znati gdje je i što radi vaše dijete je poslije škole. Djeca su u najvećem riziku od upotrebe supstanci tijekom ovih sati. Potražite sve vanškolske aktivnosti pod nadzorom odraslih u kojima mogu sudjelovati tijekom ovih sati. Potaknite sudjelovanje u aktivnostima poput umjetničkih ili glazbenih programa, klubova ili organiziranih sportova. 

Pravila praćenja

1. Znajte gdje je vaš tinejdžer u svakom trenutku — fizički i virtualno.

Nadgledajte djetetovo korištenje interneta i društvenih medija. Neka znaju da to radite iz ljubavi, a ne zbog nedostatka povjerenja. Zabrinutost oko njihove privatnosti može se riješiti u otvorenom i iskrenom razgovoru, u kojem možete jasno reći da je svrha nadzora samo da ih zaštitite od štete, a ne da budete radoznali ili nametljivi.

2. Upoznajte prijatelje svoje djece — online i izvan nje.

Pronađite suptilne načine da “svratite” kada su njihovi prijatelji u vašoj kući. Ponuda zalogaja obično je dobar način za ulazak u razgovor. A kad ste već kod toga, upoznajte i roditelje prijatelja vašeg djeteta. Okupite se s roditeljima kako biste razgovarali o svojoj djeci i svim neželjenim ponašanjima povezanim s alkoholom ili drugim supstancama u vašoj zajednici. Također može pomoći saznati s kim se povezuju na internetu i koje influencere prate.

3. Saznajte kako vaš tinejdžer planira provesti svoj dan.

Tražite nešto za raspravu tijekom večere? Ovo je super. “Dakle… što planiraš raditi sutra, a zbog čega si uzbuđen?” Postavljajte pitanja prije nego izađu iz kuće. Saznajte kamo idu, tko će biti tamo i što će raditi. Javite im se dok su vani. Nazovite da se pozdravite i podsjetite na vaša očekivanja da su sigurni. Postavljajte pitanja (bez ispitivanja) o tome što su radili dok su bili vani kada dođu kući. Uspostavite kontakt očima i primijetite sve mirise u njihovoj kosi ili na odjeći koji bi mogli ukazivati ​​na korištenje alkohola ili marihuane.

4. Ograničite vrijeme koje dijete provodi bez nadzora odraslih.

Vrijeme nakon nastave rizično je vrijeme za mlade i tinejdžere da budu sami. Ako vi ili neka druga odrasla osoba kojoj vjerujete ne možete biti kod kuće s vašim djetetom, istražite izvannastavne programe. Ako to nije moguće, pokušajte povremeno provjeriti svoje dijete kada je samo kod kuće.

5. Upoznajte se s aplikacijama i drugom tehnologijom koju vaš tinejdžer koristi — i sami je koristite.

Obratite pozornost na vrste društvenih medija i drugih aplikacija koje vaše dijete koristi i pobrinite se da ih koristi unutar utvrđenih ograničenja i smjernica koje ste postavili. Znajte njihove zaporke i s vremena na vrijeme provjerite njihove aplikacije kako biste provjerili postoje li nezdrave ili nesigurne aktivnosti.

6. Znajte koliko novca vaše dijete ima i kako se taj novac troši.

Ako imaju puno novca pri ruci, lakši je pristup alkoholu ili drugim supstancama. Neka vam dijete donese račune za sve obavljene kupnje ili koristite debitnu karticu na kojoj možete vidjeti gdje i kada je koristi.

Kada su pravila jasna, poštena i učinkovito komunicirana, te potkrijepljena objašnjenjima koja su prožeta ljubavlju i brigom, vjerojatnije je da će ta pravila tinejdžeri poštovati i slijediti.

Ako se sumnja na korištenje supstanci…

Kada se sumnja na korištenje droga, pa čak i kada se potvrdi, korisno je voditi evidenciju o svemu što vas brine tijekom vremena – datum, vrijeme, gdje se dogodilo, što je pronađeno i promjene tijekom vremena. Vaše dijete vas može pokušati uvjeriti da se stvari nisu dogodile onako kako se sjećate ili da stvari koje ste pronašli nisu ono što mislite da jesu. U slučaju da bude potrebno potražiti vanjsku pomoć, vaše će bilješke pružiti neprocjenjive informacije.

  • Kada je počelo korištenje supstanci?
  • Kako je počelo? / Kako su to dobili?
  • Je li prešlo na druge tvari?
  • Tko su prijatelji vašeg djeteta? A njihovi roditelji?
  • Tko je na online društvenoj mreži vašeg djeteta?
  • Tko su česti kontakti na njihovom telefonu? Ako ne možete pogledati njihov telefon, pogledajte mjesečni račun i zabilježite nepoznate brojeve.
  • Zabilježite prilike kada dolaze kući kasno i s kim se druže.
  • Pratite količinu lijekova na recept u vašem domu.
  • Bilo što sumnjivo pronađeno u njihovoj sobi ili među njihovim stvarima?
  • Ima li izraza ili slenga povezanih s drogama u tekstualnim porukama ili drugoj komunikaciji?

Ako ipak nađete drogu i niste sigurni što dalje učiniti, obratite nam se za podršku. Možemo vam pomoći u povezivanju sa stručnjacima i uputiti vas na resurse koji su na raspolaganju, a koji su korisni u rješavanju problema s ovisnošću među tinejdžerima.


Informacije i resursi

Je li tinejdžerska uporaba droga normalna?

Imuniziramo. Zahtijevamo sigurnosne pojaseve u automobilu i kacige tijekom vožnje biciklom. Inzistiramo na kremi za sunčanje. Činimo gotovo sve što …

Razvoj tinejdžerskog mozga, ponašanje tinejdžera i prevencija upotrebe droga

Kao roditelj tinejdžera, jeste li se uhvatili da gledate svoje dijete, pitajući se “Zašto bi to učinio?” Od promjena raspoloženja …

Koliko se trebam brinuti zbog djetetove upotrebe droga?

Dakle, vaše je dijete počelo pušiti, piti ili koristiti opojne supstance. Je li to ono što djeca inaće rade? Hoće …

Moje dijete eksperimentira s drogama. Što da napravim?

Ako ste tek otkrili ili imate razloga vjerovati da vaše dijete koristi cigarete, alkohol ili eksperimentira s drogama, prvo što …

Postavljanje ograničenja i praćenje ponašanja kako bi se spriječilo korištenje supstanci

Mnogi roditelji smatraju da je teško postaviti učinkovite granice. Brinu se da bi to moglo izgraditi zid između njih i …

Znakovi uzimanja droga kod mladih

Utvrditi koristi li vaše dijete supstance može biti izazovno. Mnogi znakovi upotrebe droga kod mladih tipično su ponašanje mlade odrasle …

Povežite se sa svojim djetetom kako biste spriječili upotrebu droga

Roditelji imaju najveći utjecaj u životu tinejdžera. Iako možda osjećate da se vaše dijete povlači, željno neovisnosti, ono duboko u …

Zdravo preuzimanje rizika

Usmjeravanjem svojeg djeteta prema zdravim izazovima, možete mu pomoći da zadovolji želju za preuzimanjem rizika, izbjegne negativne posljedice i osnaži …

Najvažnije vrste ovisnosti

Ovisnost je stanje u kojem osoba razvija fizičku ili psihološku potrebu za određenom tvari, aktivnošću ili ponašanjem. Ovisnost može biti …

Predoziranje drogama – kako prepoznati i reagirati

U 2019. godini u Hrvatskoj je zbog rizične uporabe droga, odnosno ovisnosti o psihoaktivnim sredstvima u zdravstvenim je ustanovama liječeno …

ovisnosti.huhiv.hr

FREE
VIEW