Imuniziramo. Zahtijevamo sigurnosne pojaseve u automobilu i kacige tijekom vožnje biciklom. Inzistiramo na kremi za sunčanje. Činimo gotovo sve što možemo kako bismo osigurali da su naša djeca zdrava, sigurna i spremna za uspjeh. Ali kada je u pitanju pijenje alkohola ili čak pušenje marihuane, zašto se čini tako lako percipirati to kao “odrastanje” ili “stjecanje iskustva” ili “samo eksperimentiranje”?
Je li tinejdžerska upotreba droga normalna?
Od promjena raspoloženja do buntovništva, mnoge vrste izazovnog ponašanja normalne su tijekom tinejdžerskih godina, ali eksperimentiranje s uporabom supstanci nije jedno od njih. Također moramo preispitati našu percepciju normi. Nije istina da “svi puše” ili “svi piju”.
Uz to, razna uobičajena tinejdžerska iskustva mogu postati izgovor ili razlog za korištenje droga. Razumijevanje zašto neki tinejdžeri piju ili koriste opojne tvari vrijedan je korak prema njihovom zdravlju i sigurnosti.
Uklopiti se
Osjećaj autsajdera i žudnje da budete uključeni i da se drugima sviđate prilično su izraženi tijekom tinejdžerskih godina. Ako djeca s kojom vaš tinejdžer želi biti prijatelj ili se druži, piju ili koriste droge, tada i vaš tinejdžer može smatrati da i on treba sudjelovati; ili riskira da bude izostavljen iz društva ili čak maltretiran jer se ne uklapa. Neki tinejdžeri vide korištenje droga kao lak put do sklapanja prijateljstva, uklapanja ili prihvaćanja u “pravom” društvu.
Što roditelji mogu učiniti:
- Upoznajte djetetove prijatelje i njihove roditelje te razgovarajte s tim roditeljima o njihovom pristupu nadzoru i njihovom stavu o upotrebi supstanci.
- Potaknite svog tinejdžera da koristi vaš dom za druženje. Dajte im privatni prostor ako je moguće, ali ih pripazite.
- Uvjerite svoje dijete da vas može nazvati da dođete po njega kad god je potrebno, bez pitanja.
- Razgovarajte o njihovoj potrebi za prihvaćanjem i uklapanjem. Objasnite im da će im pravi prijatelji dati prostora da budu ono što jesu i neće ih tjerati da učine ono što im je neugodno.
Druženja
Neki tinejdžeri koriste droge i alkohol kako bi prevladali nesigurnosti I oprez i osjećali se društveno sigurnima. Uzimanje supstanci može učiniti da se osjećaju kao da su stvarno otvoreni i da se povezuju s drugima. Osim očitijih rizika, to može dovesti do toga da se tinejdžeri osjećaju kao da je uporaba tvari nužna za postizanje određene razine interakcije.
Što roditelji mogu učiniti:
- Pronađite aktivnosti za vašeg tinejdžera za druženje u zdravom, sigurnom i nadziranom okruženju.
- Ako se vaše dijete druži u tuđem domu, znajte gdje će biti. Nazovite roditelje unaprijed da provjerite prigodu, mjesto i da će biti nadzora.
- Recite mu svoja očekivanja i pravila kad vaš tinejdžer izlazi s prijateljima i dogovorite redovita javljanja.
- Potičite zdrava ponašanja. Pronađite prilike za druženje i povezivanje u okruženjima koja ne uključuju alkohol.
Životni prijelazi
Prijelazna razdoblja u životu tinejdžera – poput selidbe, razvoda, puberteta, promjene škole, bolesti ili smrti u obitelji – mogu postati vrijeme preokreta, navodeći neke da pokušaju pronaći utjehu u alkoholu ili drogama.
Što roditelji mogu učiniti:
- Pojačajte nadzor i komunikaciju tijekom i nakon prijelaza.
- Potaknite otvoreni dijalog sa svojim tinejdžerom o njihovim iskustvima.
- Odredite redovito vrijeme jedan na jedan sa svojim tinejdžerom da se povežete i zabavite zajedno.
Emocionalna i psihička bol
Bilo da se radi o pritisku svakodnevne tinejdžerske drame ili emocionalnom udaru obiteljskih problema, stresu ili traumi, neki tinejdžeri koriste razne opojne supstance kako bi otupili stvarnu bol u svojim životima. Usamljenost, nisko samopouzdanje, depresija, anksiozni poremećaj i drugi problemi mentalnog zdravlja obično se povezuju s tinejdžerskom uporabom droga ili alkohola. Nadalje, mnogi od ovih problema javljaju se u kombinaciji jedan s drugim, pri čemu svaki pojačava intenzitet drugih.
Što roditelji mogu učiniti:
- Ponudite empatiju i suosjećanje. Dajte svom djetetu do znanja da razumijete. Priznajte da se svatko ponekad bori.
- Podsjetite svoje dijete da ste tu za podršku i vodstvo – i da vam je važno da je zdravo i sretno te da donosi sigurne odluke.
- Modelirajte zdrave vještine suočavanja poput vježbe, meditacije ili svjesnosti. Pokažite svojoj djeci kako učiti iz pogrešaka i razočaranja.
- Razmišljajte zajedno kako biste identificirali zdrave načine za upravljanje stresom u svom životu (npr. više sna, boravak na otvorenom, vrijeme nasamo itd.). Neka vaše dijete nudi prijedloge i pomozite mu da razmisli o svojim idejama.
- Ako vaše dijete pati, uvjerite ga da ćete potražiti odgovarajuću stručnu pomoć i onda učinite upravo to.