Niste sigurni kako spriječiti korištenje droga ili alkohola? Ili što učiniti ako sumnjate ili ste otkrili da neka ponašanja vode ka stvaranju ovisnosti? Imamo informacije potkrijepljene znanošću i istraživanjima koje vam mogu pomoći da pomognete svom djetetu.
Klikni zdravo
Ovaj sadržaj osmišljen da Vam pomogne voditi vaše dijete prema zdravijem i ispunjenijem životu. Poručuje da je briga o sebi trajna sreća i zadovoljstvo te da je zdravlje uvijek prvi izbor. Cilj je omogućiti Vam da na najbrži način dobijete odgovore na svoja pitanja, saznate sve o prevenciji ovisnosti ili pronađete podršku u kriznim situacijama. Budite informirani i osnaženi za pomoć Vašem djetetu da izabere odgovorno ponašanje i donosi odluke koje ga ispunjavaju i vode ka sretnijoj budućnosti.
Sve što trebate je samo kliknuti i istražiti dostupne korisne informacije, savjete, upute...
Mladi i ovisnosti: Što svaki roditelj treba znati

Više o ovisnosti o alkoholu
Alkohol je prisutan svuda oko nas – na reklamama, proslavama, druženjima i u trgovinama. Tolika dostupnost dovela je do toga da ga društvo često doživljava kao normalnu stvar, u svijetu je više od pola 15-godišnjaka je konzumirala alkoholno piće bar jednom, a gotovo 40% je konzumiralo alkohol u proteklih 30 dana. Jedan od 10 adolescenata je iskusio ozbiljno pijanstvo (odnosno bili su pijani bar dva puta do te dobi) i ta učestalost pijanstva se penje od 5% kod 13 godišnjaka do 20% kod 15 godišnjaka. U Hrvatskoj se, prema posljednjem međunarodnom istraživanju o zdravstvenom ponašanju mladih (HBSC), u 2018. godini, opilo dva i više puta u životu oko 31% učenika i 19% učenica u dobi od 15 godina, oko 7% učenika i 4% učenica u dobi od 13 godina te 2,4% učenika i 0,4% učenica u dobi od 11 godina.
Ti podaci ukazuju i ističu da je alkohol široko dostupan i konzumacija alkohola normalizirana, umjesto prepoznata kao opasnost prilikom pretjerane ili konzumacije u ranoj dobi te potencijalno sredstvo koje može uzrokovati ovisnost.
Jedno opijanje u ovoj dobi može se smatrati izoliranim događajem koji spade u uobičajeno buntovništvo i propitivanje granica u doba odrastanja. Opijanje dva i više puta u životu s obzirom na ranu životnu dob ukazuje na povećani rizik koji zahtijeva određenu pozornist i zabrinutost. Važno je znati da konzumacija alkohola može ozbiljno narušiti zdravlje i dovesti do donošenja odluka koje inače ne bi donio. Granica između povremene konzumacije i ovisnosti može biti vrlo tanka, a kada se prijeđe, teško se vratiti. Ključno je znati o opasnostima pretjerane konzumacije alkohola i važnosti postavljanja granica. Važno je prepoznati situacije kod mladih koje mogu biti rizične za zdravlje i sigurnost. Zdrav izbor uvijek počinje svjesnim i odgovornim ponašanjem.
Više o ovisnosti o drogama
Droge često nude privremeni bijeg od problema ili osjećaj sreće, ali posljedice su teške i dugotrajne. Ova ovisnost narušava fizičko i mentalno zdravlje, uništava odnose i sprječava osobni razvoj. Mnogi mladi u doba adolescencije i odrastanja žele probati neku drogu jer misle da to nije velika stvar zato što “svi to rade” ili “samo žele opuštanje”. Ipak, upravo tako često počinje ovisnost. Isprva iz znatiželje, no ubrzo droga postane svakodnevna potreba. Udaljavaju se od prijatelja i obitelji, gube motivaciju i zanemaruju svoje ciljeve. Glavna preokupacija im postaje nabaviti drogu, a to zahtijeva novce, pa često počnu raditi razne nedozvoljene i kažnjive radnje kako bi nabavili novac ili sredstva za nabavu sredstva ovisnosti. Najčešći prvi susret s drogom je susret s konzumacijom (pušenjem) marihuane, čak je 12 % 15-godišnjaka konzumiralo marihuanu do tada u životu. Učestalost konzumiranja marihuane raste i s godinama, kao što je primjećena i šira dostupnost kroz različite proizvode. U porastu je veća dostupnost, ali i konzumacija sintetskih kanabinoida, ali i drugih sintetnskih droga, koje sve redom uzrokuju ovisnost.
Prevencija uključuje edukaciju o štetnim učincima droga te razvijanje vještina kod mladih za prepoznavanje pritiska vršnjaka i kako reći “ne”. Važno je mladima osvijestiti da su najbolji kada sami kontroliraju svoj život, a ne kada njihov život kontrolira ovisnost.
Više o ovisnosti o mobitelu i igricama
Mobiteli, društvene mreže i videoigre danas su dio svakodnevnog života, ali pretjerana upotreba može dovesti do zanemarivanja obaveza i problema sa zdravljem. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) trećina mladih svakodnevno igra digitalne igrice, a 22% ih igra najmanje 4 sata u danima kada igraju. Oko 12 % adolescenata izloženo je riziku od problematičnog igranja, pri čemu je vjerojatnije da će dječaci nego djevojčice pokazivati znakove problematičnog igranja (16% naspram 7%).Osim razdražljivosti i poteškoća koncentracije, dugotrajno igranje igrica dovodi do poremećaja spavanja, sniženog interesa za druženje uživo, nižeg osjećaja zadovoljstva životom i češćih psihičkih tegoba.
Osim igranja igrica, više od 11 % odnosno oko svaki deseti adolescent pokazivao je znakove problematičnog ponašanja na društvenim mrežama, boreći se s kontrolom njihove upotrebe i doživljavajući negativne posljedice. Djevojčice su prijavile više problematične upotrebe društvenih medija od dječaka (13% prema 9%).
Problematična uporaba društvenih medija kao obrazac ponašanja karakteriziran je simptomima nalik ovisnosti. To uključuje nemogućnost kontrole korištenja društvenih medija, iskustvo osjećaja ustezanja (apstinencije) kada se ne koriste, zanemarivanje drugih aktivnosti u korist društvenih medija i suočavanje s negativnim posljedicama u svakodnevnom životu zbog pretjeranog korištenja. Više od trećine (36%) mladih izvijestilo je o stalnom kontaktu s prijateljima na internetu, s najvišim stopama među 15-godišnjim djevojkama (44%).
Prekomjerno igranje igrica ili korištenje društvenih mreža i raznih aplikacija uzrokuje nedostatak vremena za druženje, školske obaveze ili dovoljno odmora i sna. Osoba počinje ignorirati pozive prijatelja, jer joj je igra zanimljivija, školski zadaci se gomilaju. Također, često se kroz scenarije u igricama normalizira društveno neprihvatljivo ponašanje, poput ovisnosti o alkoholu ili cigaretala ili nasilje, što može negativno djelovati na mlade koji igraju takve igrice.
Kad ekran postane važniji od stvarnog života, gube se prilike za stvarna iskustva i odnose i to prelazi u ovisnost. Važno je prepoznati te znakove kod Vašeg djetata i pomoći mu da ne provodi previše vremena pred ekranima.
Znači treba im pomoći da nauče balansirati svoje zadatke i obaveze sa zabavom – jer, realno, najbolji trenutci su oni koje dijele sa svojim društvom u stvarnom svijetu. Važno im je osvijestiti I objasniti da mobitel, društvene mreže ili videoigre nisu stvaran život te da tehnologiju više koristimo za stjecanje novog znanja i naravno zabavu, ali da treba imati granice i biti umjeren u svemu.
Više o ovisnosti o pušenju
Cigarete, bilo električne ili klasične, često se povezuju s osjećajem odraslosti ili ponašanja koje nastaje pod društvenim pritiskom. Mnogi svoju prvu cigaretu zapale iz znatiželje ili pod utjecajem vršnjaka, ne razmišljajući o posljedicama. Pušenje vrlo brzo stvara ovisnost i dugoročno ugrožava zdravlje. Povećava rizik od ozbiljnih bolesti, a uz to zahtijeva i financijska sredstva koja bi se mogla bolje iskoristiti.
Električne cigarete (e-cigarete) popularnije su od klasičnih cigareta, a dobna granica pušenja cigareta je sve niža (1 od 10 13-godišnjaka izjavilo je da je ikada pušilo cigaretu, dok je 16 % pušilo e-cigaretu). Gotovo jedna trećina (32%) ispitanih 15-godišnjaka izjavilo je da su koristili e-cigarete u nekom trenutku u životu, a 20% u posljednjih 30 dana. Dodamo li tim brojkama podatak da je četvrtina 15-godišnjaka pušila konvencionalnu cigaretu tijekom svog života i 15% pušila cigaretu u posljednjih 30 dana, jasno je da je pušenje općenito i dalje gorući javnozdravstveni problem. Posebno zabrinjava prijelaz na e-cigarete kao popularniji izbor od konvencionalnih cigareta (zbog raznih oblika i okusa, privlačnog pribora za čuvanje i korištenje…), a koje također imaju svoje štetne učinke (od iritacije pluća, nastanka ili pogoršanja astme, oštećenja mozga i krvnih žila, do ozbiljne ozljede pluća koja može biti izrazito teška i opasna po život, a nastaje zbog upalnog odgovora dišnog sustava na proces koji nastaje zagrijavanjem i aerosolizacijom ulja koje se taloži u alveolama pluća. Nikotin kao glavni sastojak klasičnih i e-cigareta, stvara fizičku i psihičku naviku, što otežava prestanak pušenja. E-cigarete također sadrže nikotin, kao i druge kemijske supstance, okuse; ponekad idodatke poput marihuane, drugih ulja i sl., a koje u nekim slučajevima nisu poznatog sastava niti namijenjene za konzumaciju, što je još opasnije. I klasične i e-cigarete oštećuje mozak, krvne žile, te pluća (raniji početak pušenja i kemikalije koje se dodaju u vape-ove oštećuju pluća).
Tijelo brzo stvori naviku na nikotin, a onda je teško prestati. Također, pušenjem u blizini drugih osoba, šteti se i njihovom zdravlju (tzv. sekundarno pušenje). Uz već spomenut loš utjecaj na zdravlje i stvaranje ovisnosti o kojima treba informirati mlade, važno ih je podsjetiti i da u današnje vrijeme pušenje nije in – donosi nemogućnost druženja u zatvorenim prostorima s cigaretom, loš zadah, neugodan miris odjeće i kose, ovisnost, trošenje novaca.
Mlade treba osnažiti i poticati da ne počnu ili prestanu pušiti ako su već počeli, i podsjećati ih da nepušenje donosi brojne koristi i pametan je i hrabar izbor.
Više o ovisnosti o kockanju, klađenju i igrama na sreću
Uzbuđenje, adrenalin i nada u veliki dobitak često vode u svijet kockanja. Ovisnost o kockanju i/ili klađenju uništava financije, ljudske odnose i mentalno zdravlje. Ova ovisnost često kreće s malim ulozima, pa su s vremenom sve veći i odjednom osoba gubi više nego što misli. Mlada osoba koja postane ovisna o ovim igrama na sreću počinje lagati roditeljima ili prijateljima, posuđivati novac i ulaziti u dugove. Kockanje lako uvlači u začarani krug u kojem se gubi više nego se dobiva – novac, povjerenje, prijatelje, posao, vrijeme.
Mlade treba informirati I objasniti im da nema “lakog puta do novca” i da je pravi osjećaj uspjeha onaj koji dolazi iz truda i rada. Vrijeme koje se troši na kockanje može se uložiti u nešto što stvarno donosi pravu sreću ili vlastito razvijanje. Kockanje nije zabava ako ga osoba ne može kontrolirati, a život vrijedi više od prolaznog uzbuđenja.
Korištenje štetnih tvari kod mladih
Tinejdžerska i adolescentna dob može biti zbunjujuća i često komplicirana u mnogim osobnim i okolnim segmentima života. Razumijevanje društvenih i razvojnih okolnosti Ii kako one mogu utjecati na upotrebu štetnih tvari temeljno je za održavanje zdravih ishoda.
Vodič o najčešćim vrstama ovisnosti među mladima Što je "normalno"? Razvoj mozga i ponašanje Je li vaše dijete u opasnosti? Saznajte pomoću našeg interaktivnog alata za procjenu rizikaZabrinuti ste zbog moguće upotrebe droga?

Važno je ozbiljno shvatiti bilo kakvu upotrebu opojnih supstanci, ali prije nego što reagirate impulzivno, udahnite i pregledajte strategije za učinkovitu komunikaciju i poticanje pozitivne promjene ponašanja.
Koliko trebam biti zabrinut/-a? Moje dijete je probalo drogu, što da radim?Komunikacijske i roditeljske vještine

Informacije prema supstanci

Sve što trebate znati kako biste bolje spriječili korištenje ili zlouporabu tvari koje su najdostupnije tinejdžerima i adolescentima.
Alkohol Marihuana Učinci vrsta droga i savjeti za prevenciju ovisnosti mladih