Preveli smo istraživanja i znanosti o konzumaciji alkohola među mladima kako bismo vam pomogli sa scenarijima iz stvarnog života i pitanjima koja imate o alkoholu kod tinejdžera i mladih.
Ne radi se o životnom prijelaznom razdoblju
Većina djece ustvari ne pije alkohol.
Znanje o štetnosti pretjerane konzumacije alkohola danas bitno je drugačije od prijašnjih generacija.
Danas znamo mnogo više o nizu učinaka koje alkohol može imati na zdravlje i sigurnost mladih. Svakodnevno se pojavljuju nova istraživanja koja podupiru činjenicu da svako pijenje tijekom adolescencije prije nego što se mozak potpunije razvije predstavlja značajan rizik.
Kao roditelj, želite učiniti sve što možete da zaštitite svoje dijete. Mnogi od nas u mladosti nisu nosili kacige za sport, ali sada znamo da kacige mogu zaštititi mozak. Isto vrijedi i za alkohol – znamo više nego ikad o zaštiti naše djece od utjecaja alkohola.
Roditelji mogu pomoći u poticanju zdravog društvenog života tinejdžera bez alkohola.
Pokušajte potaknuti na aktivnosti koje ne uključuju alkohol. Neki roditelji mogu dopustiti svojoj djeci da idu na zabave gdje bi alkohol mogao biti dostupan, ali postavljaju granice za ponašanje vlastitog djeteta. Predložite im načine za izbjegavanje i odbijanje alkohola.
Denormalizirajte tinejdžersko pijenje alkohola. Umjesto da očekujete da vaše dijete eksperimentira s tvarima, predložite alternativne aktivnosti.
Depresija i tjeskoba značajni su čimbenici rizika za alkoholizam kod mladih.
Mentalno zdravlje i uporaba droga često idu ruku pod ruku: 30-45% mladih s poremećajima mentalnog zdravlja također ima poremećaj ovisnosti, a najmanje 65 posto mladih s poremećajem ovisnosti ima i poremećaj mentalnog zdravlja .
Čak i ako se vaše dijete ne druži puno, depresija, anksioznost i drugi problemi s mentalnim zdravljem značajni su čimbenici rizika za pijenje i druge oblike upotrebe droga. Liječenje poremećaja mentalnog zdravlja može smanjiti rizik od upotrebe supstanci, stoga je važno osigurati da vaše dijete dobije odgovarajuću skrb za mentalno zdravlje.
To jednostavno nije dobra ideja
Što ranije dijete počne piti alkohol, veća je vjerojatnost da će u budućnosti nastaviti konzumirati alkohol ili druge tvari i razviti poremećaj ili ovisnost.
Adolescencija je doba najveće podložnosti razvoju problema s alkoholom ili drugim supstancama budući da mozak prolazi kroz dramatične razvojne promjene koje se nastavljaju i u ranoj odrasloj dobi. Alkohol remeti taj normalan razvoj i može proizvesti dugotrajne učinke na mozak i ometati zdravo društveno, kognitivno i akademsko funkcioniranje. Čak i rijetko, ali intenzivno pijenje može dovesti do ovisnosti, oštećenja mozga i niza psihičkih i fizičkih zdravstvenih problema.
Manje restriktivna pravila ne znače manje problema u drugim zemljama.
Studije Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da europski tinejdžeri stalno prijavljuju više razine pijenja, prekomjernog opijanja i problema povezanih s alkoholom u usporedbi s mladima u Sjedinjenim Državama. Te se razlike također prenose na odraslu dob; odrasli u SAD-u konzumiraju alkohol daleko niže u usporedbi s odraslima u Europi.
Nadziranje korištenja ne štiti od budućih problema.
Istraživanja pokazuju da je pijenje kod kuće uz odobrenje roditelja povezano s rizičnijim pijenjem, prekomjernom konzumacijom alkohola i problemima s alkoholom kasnije u životu. Dopuštanje djeci da piju u kući šalje različite poruke o sigurnosti maloljetničke konzumacije alkohola.
Ne samo da davanje alkohola vašem djetetu i njegovim prijateljima može pokrenuti obrazac konzumacije alkohola koji može dovesti do negativnih učinaka, već je i protuzakonito u mnogim okolnostima. Mnoge države smatraju da obiteljska povijest nije jedini rizik.
Iako postoji genetska komponenta ovisnosti, mnogi drugi čimbenici rizika doprinose upotrebi alkohola i ovisnosti. To uključuje probleme s mentalnim zdravljem, probleme s ponašanjem ili kontrolom nagona, izloženost traumi, laku dostupnost alkohola i prilike za njegovo korištenje te početak pijenja u ranoj dobi.
Vjerske prilike mogu biti iznimke od pravila i važno je znati čimbenike rizika.
Općenito biste trebali izbjegavati davati djeci alkohol. Međutim, ako je alkohol dio vjerskog rituala ili tradicije, tada je prihvatljivo dati ga svom djetetu u malim količinama u tom kontekstu. Kada donosite ovu odluku, uzmite u obzir svoju obiteljsku povijest ovisnosti i sve druge čimbenike rizika za razvoj poremećaja konzumiranja alkohola.
Ako odlučite dopustiti svom djetetu da pije alkohol povodom vjerskih obreda, objasnite mu da je to jedina iznimka za konzumiranje alkohola u maloljetnosti.
Razgovarajte često i otvoreno
Većina tinejdžera kaže da njihovi roditelji imaju najvažniji utjecaj na njihove odluke o tome hoće li ili ne koristiti supstance.
Počnite rano razgovarati. Imajte na umu da se ne radi o jednokratnom “razgovoru o drogama ili alkoholu”, već o češćoj temi u neobaveznim razgovorima. Iskoristite prilike čim se pojave, primjerice kad vidite oglas na televiziji ili kad budete na nekom događaju na kojem se poslužuje alkohol.
Je li dobra ideja reći maloj djeci da su alkoholna pića posebna pića za odrasle, a ne za djecu?
Iako se ovo može činiti kao dobar pristup, zapravo bi moglo potaknuti djecu da se više zainteresiraju za alkoholno piće upravo zato što to “odrasli” čine. Mnoga djeca žele biti poput svojih roditelja i žude za iskustvom odraslih. Umjesto toga, držite se poruke da alkohol nije zdrav za djecu. Želite da razviju zdravi mozak i tijelo.
Možda je bolje izbjegavati razgovore o alkoholu, da im ne stavljam ideje u glavu?
Važno je otvoreno komunicirati o alkoholu, počevši mnogo prije nego što vaše dijete uđe u tinejdžerske godine. Vjerojatnost je da će većinu informacija koje će o tome čuti iz drugih izvora, poput prijatelja, oglašavanja i pop kulture, biti nepotpuna i lažna. Rano pružanje točnih informacija može pomoći u zaštiti od dezinformacija.
Iskreno pričajte o alkoholu – bez pretjerivanja ili taktika zastrašivanja. Priznanje njegove privlačnosti, a rješavanje njegovih opasnosti vjerojatno neće potaknuti dijete da počne piti. Također želite da vaše dijete zna vaša očekivanja i uvjerite ga da su njegovo zdravlje i sigurnost prioritet u svim situacijama.
Pratite ponašanje
Istraživanja pokazuju da dobar odnos roditelj-dijete i zdravo praćenje dječjih aktivnosti mogu zaštititi djecu od upotrebe supstanci, čak i one s velikim brojem čimbenika rizika u životu.
Ako sumnjam da moje dijete ponekad pije s prijateljima, što da radim?
Ako imate razloga sumnjati da vaše dijete pije, nemojte se bojati biti oprezni. Pripremite se za djelovanje i razgovor tijekom kojeg postavljate izravna pitanja. Nemojte to odbaciti kao normalno ponašanje tinejdžera. Umjesto toga, razgovarajte o tome i pokušajte razumjeti zašto vaše dijete pije i kako se te motivacije mogu riješiti kroz zdravije alternative.
Što je najvažnije, zauzmite zdravstveni, a ne kazneni pristup. Pronađite više informacija o tome što učiniti ako sumnjate da konzumirate piće ili druge supstance.
Trebam li svom djetetu dati alkotest ili neki drugi test kako bih spriječio pijenje ili korištenje opojnih supstanci?
Mnogi stručnjaci ne preporučuju testiranje na alkohol ili droge osim ako to ne radi medicinski stručnjak i samo pod posebnim okolnostima.
Obično je bolje biti u blizini i zagrliti svoje dijete kada se vrati kući nakon izlaska s prijateljima. Pažljiv pogled u oči i mirisanje daha ili odjeće često je dovoljno da se zna je li dijete pilo, pušilo i sl. Zagrljaj im također govori da ih volite i da vam je stalo do njih. Ako sumnjate da je vaše dijete pilo dok je bilo vani, pitajte o tome, ali ostavite ozbiljan razgovor za sljedeće jutro kada svi budu odmorniji, smireniji i u boljoj poziciji za produktivan, a ne borben razgovor.
Moje dijete kreće na fakultet i znam koliko je uobičajena upotreba alkohola na fakultetu. Mogu li nešto učiniti?
Istraživanja pokazuju da vaš utjecaj može biti presudan u sprječavanju vašeg djeteta da pije za vrijeme studiranja. Prvi tjedni prve godine fakulteta neki su od najkritičnijih, stoga je ključno razgovarati o alkoholu puno prije odlaska na fakultet i ostati povezan nakon odlaska. Pobrinite se da su svjesni štetnosti pijenja, da su upoznati s pravilima i sigurnosnim procedurama svog fakulteta i da znaju da se mogu osloniti na vas u bilo kojoj situaciji.
Zatražite pomoć kada je potrebna
Što moje dijete treba učiniti ako sazna da je prijatelj u nevolji i posumnja na trovanje alkoholom?
Recite svom djetetu da prijatelja položi na bok kako se ne bi ugušilo ako povrati i odmah nazove hitnu pomoć.
Pobrinite se da vaše dijete razumije da je prioritet u opasnoj situaciji zaštititi svoje i tuđe zdravlje i sigurnost, bez obzira na pravne ili druge posljedice.
Što je s djetetom koje prekomjerno pije i prilično se redovito opija, ali dobro mu ide na poslu, u školi i prijateljstvu?
Moguće je da dijete koje pije može naizgled dobro funkcionirati u svakodnevnom životu, ali još uvijek ima problema uzrokuju da pije na nezdrav način. Osim boljeg razumijevanja uzroka prekomjernog pijenja, važno je ozbiljno shvatiti kratkoročne i dugoročne posljedice konzumiranja alkohola na njihovo zdravlje i dobrobit. Kada se pozabavite djetetovim pijenjem, pokušajte se oduprijeti porivu da poučavate, vičete ili kažnjavate. Potražite stručnu pomoć ako potraju s pijenjem.
Ovdje saznajte više o tome kako započeti razgovor i dobiti podršku za sebe i svoje dijete.
Što mogu učiniti ako mislim da moje dijete ima problema s prekomjernom konzumacijom alkohola?
Ovisno o stupnju upotrebe alkohola vašeg djeteta, dostupne su različite intervencije. Postoje dostupni programi koji pomažu tinejdžerima i mladima da smanje ili prestanu piti, a postoje i drugi koji pomažu roditeljima i skrbnicima da usmjere mlade ljude da se uključe u zdravije ponašanje i pronađu podršku za sebe i svoje dijete.