Izbornik

ovisnosti.huhiv.hr

ALKOHOL – Što trebate znati kako biste zaštitili djecu, tinejdžere i mlade odrasle osobe

Alkohol je depresor središnjeg živčanog sustava i sadrži etilni alkohol ili etanol. Etanol je opojni sastojak piva, vina i likera, a proizvodi se fermentacijom kvasca, šećera i škroba. Obično je to tekućina koja se pije, a njezina boja i ambalaža jako variraju, ovisno jesu li pivo, vino i liker.

Spriječite konzumaciju alkohola kod maloljetnika

Mozak mlade osobe nije u potpunosti razvijen sve dok ne dođu do srednjih ili kasnih 20-ih, a svako pijenje alkohola dok se mozak još razvija može biti problematično. Bez obzira na dob, pijenje smanjuje inhibicije i otežava prosuđivanje i koordinaciju. Također može povećati učestalost agresivnih ili nasilnih radnji.

Konzumacija velikih količina u kratkom vremenskom razdoblju — ili prekomjerno pijenje, koje se definira kao ispijanje 4-5 pića odjednom i uobičajeno je među mladima — može uzrokovati trovanje alkoholom, pa čak i smrt.

Akohol je tvar koja je legalna, široko dostupna i normalizirana u našem društvu. Dugotrajno, obilno pijenje može dovesti do ovisnosti (poznate kao poremećaj upotrebe alkohola ili alkoholizam), bolesti jetre i srca te drugih zdravstvenih posljedica kao što je oslabljeni imunološki sustav i povećan rizik od razvoja određenih vrsta raka.

Pozabavite se maloljetničkom konzumacijom alkohola

Svako maloljetničko pijenje je zabrinjavajuće. Obratite pažnju na ove znakove pijenja i pročitajte više o tome kako učinkovito riješiti sve nedoumice sa svojim djetetom.

  • Prazne boce, čaše, otvarači za boce
  • Boce za vodu ili sok (ili druge posude) koje se koriste za skrivanje alkoholnih pića
  • Miris alkohola u dahu
  • Nerazgovjetan govor
  • Nedostatak koordinacije
  • Mučnina i povraćanje
  • Mamurluk

Dodatne informacije i resursi:

Česta pitanja i uobičajene zablude o konzumaciji alkohola kod maloljetnika

Preveli smo istraživanja i znanosti o konzumaciji alkohola među mladima kako bismo vam pomogli sa scenarijima iz stvarnog života i …

Kako spriječiti maloljetničku konzumaciju alkohola

Alkohol je najčešće korištena tvar među tinejdžerima i mladim odraslim osobama, koja predstavlja znatan zdravstveni i sigurnosni rizik. Tinejdžeri isprobavaju …

Zašto tinejdžeri piju i eksperimentiraju s drogama

“Dosadno mi je, znatiželjan sam, pod stresom sam, depresivan, ne mogu spavati, želim se uklopiti, ne želim da me odbace, …

5 mitova o zlouporabi stimulansa

Biti student danas može biti stvarno teško. Često će tinejdžeri biti u iskušenju da “riješe” svoje akademske i društvene probleme …

Čimbenici rizika za ovisnost

Većina stručnjaka vjeruje da svatko može postati ovisan o alkoholu ili drugim drogama. Neke tvari, kao što su nikotin i …

Kako razgovarati sa svojom djecom o drogama

To može biti uznemirujuće i zastrašujuće ako sumnjate ili saznate da vaše dijete koristi droge ili alkohol. Najvažnija stvar koju …

ovisnosti.huhiv.hr

FREE
VIEW