Izbornik

ovisnosti.huhiv.hr

Zašto su LGBTQ+ mladi izloženi povećanom riziku od upotrebe supstanci i kako im možete pomoći

Mladi koji se identificiraju kao LGBTQ+, krovni akronim koji obuhvaća različite seksualne orijentacije i rodne identitete, suočeni su s povećanim rizikom od upotrebe droga zbog stigme i diskriminacije koju često doživljavaju.

Možete zaštititi svoje LGBTQ+ dijete od upotrebe supstanci tako što ćete podržati njegov identitet, ponuditi mu bezuvjetnu ljubav i podršku te brzo i učinkovito reagirati ako vaše dijete pokaže znakove rizičnih ponašanja.

Mentalno zdravlje i uporaba tvari

LGBTQ+ osobe imaju dvostruko veću vjerojatnost da će patiti od poremećaja mentalnog zdravlja od onih koji se identificiraju kao heteroseksualci.[1] Istraživanje mentalnog zdravlja među LGBTQ+ mladima iz 2019. pokazalo je da se oni i dalje suočavaju s brojnim izazovima mentalnog zdravlja unatoč društvenom napretku.[2]

Činjenica da su LGBTQ+ mladi izloženi povećanom riziku od problema s mentalnim zdravljem pomaže objasniti njihov povećani rizik od upotrebe supstanci i ovisnosti. Mladi koji se identificiraju kao seksualna manjina (LGBTQ+) imaju dvostruko veću vjerojatnost da će koristiti supstance od mladih koji se identificiraju kao heteroseksualci.[3] Mladi pripadnici seksualnih manjina također su izloženi povećanom riziku od upotrebe više opojnih supstanci, što pogoršava štetu.[4]

Mentalno zdravlje i poremećaji ovisnosti povezani su. Mladi koji pate od jednog vjerojatnije će doživjeti drugo. Otprilike 60-75% adolescenata s mentalnim bolestima ima poremećaj ovisnosti koji se istovremeno pojavljuju.[5]

Imajte na umu da biti LGBTQ+ nije inherentan čimbenik rizika za doživljavanje poremećaja mentalnog zdravlja ili ovisnosti. Povećan rizik dolazi od stigme i diskriminacije s kojom se suočavaju zbog svoje seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta. Biti LGBTQ+ nije mentalna bolest, niti je izbor i ne treba se tako nazivati.

Posebna razmatranja za transrodne mlade
Transrodni mladi suočeni su s još višim razinama stigmatizacije i diskriminacije, što odgovara višim stopama problema s mentalnim zdravljem i suicidalnosti[6]. Jedna istraživačka studija pokazuje da transrodni mladi imaju 2,5 do 4 puta veći rizik od konzumacije supstanci u odnosu na njihove cisrodne vršnjake.[7] Istraživanje koje je provela Human Rights Campaign istražuje veće izazove s kojima se susreću transrodni mladi i posljedice odrastanja u nepodržavajućem domu, školi ili društvenom okruženju.

Dodatni čimbenici rizika

LGBTQ+ mladi često se susreću s dodatnim okolnostima – koje također proizlaze iz stigme i neprihvaćanja – koje povećavaju njihov rizik od upotrebe supstanci.

Nedostatak obiteljske povezanosti
Roditelji i skrbnici imaju najveći utjecaj na odluke svoje djece da koriste nikotin, alkohol ili druge droge. Loš odnos može ometati vrstu otvorene i iskrene komunikacije koja štiti od upotrebe supstanci. Istraživanje Projekta prihvaćanja obitelji pokazalo je da mladi odrasli pripadnici seksualnih manjina koji su doživjeli odbacivanje obitelji tijekom adolescencije imaju više od tri puta veću vjerojatnost da će koristiti nedopuštene droge[8] od onih koje njihova obitelj prihvaća.

Društvena anksioznost
Anksioznost među LGBTQ+ mladima u društvenim situacijama, primjerice kada se prvi put počnu družiti unutar zajednice ili kada su u društvu drugih koji možda ne prihvaćaju njihov identitet, može potaknuti upotrebu supstanci.

Beskućništvo
LGBTQ+ mladi izloženi su povećanom riziku da dožive beskućništvo zbog odbacivanja obitelji, što ih stavlja u značajan rizik od upotrebe supstanci.[9] Do 40% populacije mladih beskućnika identificira se kao LGBTQ+[10], a ova populacija koristi supstance po višoj stopi i češće nego ostali mladi beskućnici.[9]

Uznemiravanje
Fizičko i verbalno uznemiravanje LGBTQ+ mladih – često u školskim okruženjima – značajno utječe na mentalno zdravlje. Istraživanje je otkrilo povezanost između viktimizacije LGBTQ+ učenika u školama i povećane vjerojatnosti zlouporabe supstanci.[11]

Zaštita vašeg LGBTQ+ djeteta

Budući da se vaše dijete može suočiti s dodatnim pritiscima i izazovima, pokazivanje vaše ljubavi, prihvaćanja i podrške ključno je za smanjenje njihove upotrebe supstanci i rizika od ovisnosti. Istraživanja pokazuju da obiteljska podrška i prihvaćanje mogu značajno smanjiti vjerojatnost da će LGBTQ+ adolescenti koristiti droge i poboljšati njihovo mentalno zdravlje.[12] To znači aktivno potvrđivanje njihovog identiteta, a ne puko toleriranje.

Načini za aktivnu podršku vašem LGBTQ+ djetetu i minimiziranje rizika od upotrebe supstanci uključuju:

Saznajte više o LGBTQ+ zajednici i uključite se u nju
Podršku možete pokazati tako da potaknete svoje dijete da se uključi u aktivnosti LGBTQ+ zajednice i da se sami uključite. Pomaganje vašem djetetu u pronalaženju društvenih aktivnosti u zajednici za prevladavanje izolacije i stigme koje ne uključuju opojne tvari može pomoći u sprječavanju ili zaustavljanju njihove uporabe tvari.

Istražite jedinstvene probleme s kojima se susreću LGBTQ+ mladi i otvoreno komunicirajte sa svojim djetetom o tim temama. Naučite i koristite jezik pun poštovanja kada govorite o svom djetetu i drugim članovima LGBTQ+ zajednice i pomozite normalizirati ovaj iskaz podrške u svojoj većoj obitelji i zajednici.

Pomozite svom djetetu da dobije dodatnu podršku
Mnogi pružatelji usluga bihevioralnog zdravlja specijalizirali su se ili imaju profesionalno iskustvo s problemima koji su jedinstveni za LGBTQ+ mlade. Vašem djetetu može koristiti podrška od ovih pružatelja usluga. Terapija temeljena na afirmaciji, koja se sastoji od podrške LGBTQ+ osobama i povećanja njihovog samopouzdanja, može poboljšati mentalno zdravlje. Uključivanje u društvene i školske programe koji se bave specifičnim LGBTQ+ čimbenicima rizika također može pomoći u sprječavanju upotrebe supstanci.

Zatražite podršku za sebe i svoju obitelj
Osobna podrška može vas bolje opremiti za brigu o vašem djetetu i njegovu sigurnost. Rad s grupom za podršku posebno za roditelje LGBTQ+ mladih ili traženje obiteljske ili individualne terapije može biti od pomoći za vas i mentalno zdravlje vašeg djeteta. Možete naučiti više o zajednici, kako vaše ponašanje može utjecati na vaše dijete i razgovarati o svojim mislima i osjećajima. Za mnoge roditelje to može uključivati zabrinutost o tome kako će se prema njima postupati u društvu i kako im najbolje pružiti podršku s drugim članovima obitelji, prijateljima i zajednicom u cjelini.

Vodite otvorene i stalne razgovore
Tekući razgovori pomoći će vam da prepoznate kada trebaju podršku i kako najbolje pomoći. Razmislite o sljedećim pitanjima:

  • Koje brige za sigurnost imate? Kako mogu pomoći?
  • Ako me netko pita o vašem rodnom identitetu, izražavanju ili seksualnoj orijentaciji, kako biste željeli da odgovorim?
  • Kako mislite da vas prijatelji i drugi podržavaju? Kako mogu pomoći?

Općenito, želite da poruka bude da su voljeni takvi kakvi jesu i da mogu doći k vama u bilo kojem trenutku kako bi razgovarali o svojim brigama.

Gdje pronaći podršku
Mnoge organizacije u Hrvatskoj i njihove usluge i programi mogu pomoći vama i vašem djetetu u svemu, od povezivanja s drugim obiteljima koje dijele vaša iskustva do pronalaženja korisnih informacija i traženja stručne pomoći. Obratite nam se za pomoć ili pronađite takve organizacije na vašem području.


Reference:

ovisnosti.huhiv.hr

FREE
VIEW