Razgovarajmo o nasilju – i kako ga možemo spriječiti zajedno.
Sigurno si već čuo/la za vršnjačko i elektroničko nasilje, ali jesi li se ikada zapitao/la koliko je to stvaran problem? Možda si se i sam/a našao/la u situaciji u kojoj te netko ismijavao, vrijeđao ili širio laži o tebi. Možda nisi svjestan/na da kada te netko nagovara na štetna ponašanja da bi se uklopio/la u društvo, a koja ne želiš, poput pijenja alkohola, pušenja, kockanja, uporabe droge, ustvari vrši pritisak odnosno nasilje nad tobom. Možda si bio/la svjedok nečega sličnog, ali nisi znao/la kako reagirati. Možda nisi ni primijetio/la da se određeni komentari ili postupci mogu smatrati nasiljem.
Hajde da zajedno naučimo kako prepoznati nasilje, zaštititi sebe i pomoći drugima!
🔴 Što je nasilje i kako ga prepoznati?
Nasilje nije samo fizičko – postoji mnogo oblika nasilja, a svaki od njih može ostaviti ozbiljne posljedice:
🔹 Vršnjačko nasilje – fizičko (guranje, udaranje), verbalno (vrijeđanje, ruganje, ismijavanje), socijalno (ogovaranje, isključivanje iz društva).
🔹 Elektroničko nasilje (cyberbullying) – širenje laži i glasina, uvredljivi komentari na mreži, izrugivanje putem poruka ili objavljivanje privatnih fotografija bez dopuštenja.
🔹 Psihičko i emocionalno nasilje – manipulacija, prijetnje, ponižavanje, ucjenjivanje i kontrola nad nekim.
🔹 Vršnjački pritisak – kada te prijatelji ili poznanici nagovaraju da radiš nešto što ne želiš, što može biti opasno ili protiv tvojih vrijednosti.
💡 Savjet: Ako se osjećaš neugodno zbog nečijeg ponašanja ili osjećaš pritisak da napraviš nešto što ne želiš, to je znak da se nad tobom vrši neki oblik nasilja. Nemoj ignorirati taj osjećaj!

🚨 Vršnjački pritisak i poticanje na rizična ponašanja
Vršnjački pritisak je često suptilan oblik nasilja koji može biti jednako štetan kao i drugi oblici. Možda si se našao/la u situaciji gdje te prijatelji ili poznanici nagovaraju na nešto što ne želiš, ali osjećaš da ćeš biti izopćen/a ako ne pristaneš.
Rizična ponašanja na koja mladi najčešće budu potaknuti uključuju:
🔹 Prekomjerno konzumiranje alkohola – “Ajde, popij još jednu, svi to rade!”
🔹 Pušenje ili upotreba droga – “Probaj samo jednom, neće ti ništa biti!”
🔹 Kockanje i klađenje – “Lako možeš zaraditi, ajde uloži malo novca!”
🔹 Opasne i ilegalne aktivnosti – “Ako to ne učiniš, nisi frajer/ica!”
💡 Kako se oduprijeti vršnjačkom pritisku?
✔ Nauči reći NE – Ako nešto ne želiš raditi, nemaš nikakvu obavezu to učiniti, bez obzira na to što drugi kažu. “Ne hvala” je sasvim dovoljan odgovor.
✔ Budi siguran/a u sebe – Samopouzdanje je ključ. Kad si siguran/a u svoje odluke, manje je vjerojatno da ćeš popustiti pritisku.
✔ Pronađi podršku – Okruži se ljudima koji te podržavaju i poštuju tvoje granice. Pravi prijatelji neće forsirati nešto što ti ne želiš.
✔ Koristi humor – Ponekad je lakše odbiti nešto ako situaciju okreneš na šalu: “Ma da, baš ću postati profi kockar! Hvala, ali ne hvala.”
✔ Promijeni temu ili situaciju – Ako osjećaš da pritisak postaje prevelik, jednostavno se makni iz te situacije ili preusmjeri razgovor na nešto drugo.
💡 Savjet: Ljudi koji vrše pritisak na druge često to rade jer i sami žele potvrdu da su njihovi izbori ispravni. Ne moraš biti dio toga – postavi svoje granice i ostani dosljedan/a sebi!

IMAŠ LI DOBRO RAZVIJENE ŽIVOTNE VJEŠTINE?
- Kako izražavaš svoje stavove i koliko se uspješno zauzimaš za sebe?
- Koliko si kritičan/-na u prihvačanju ili prosuđivanju informacija i donošenju odluka za sebe?
- Kako se nosiš sa stresnim situacijama?
- Imaš li sposobnost prepoznavanja vlastitih snaga ali i nedostataka?
- Koliko vješto upravljaš svojim obavezama?
- Kako se snalaziš u nepredvidivim situacijama?
🛑 Kako reagirati ako doživljavaš nasilje?
Ako ti se događa nešto loše, važno je da znaš da nisi sam/a i da uvijek postoji izlaz.
✔ Ne okrivljuj sebe – Nasilje nikada nije tvoja krivnja. Bez obzira na situaciju, nitko nema pravo da te ponižava ili vrijeđa.
✔ Ne odgovaraj nasiljem na nasilje – Znamo da može biti teško ostati smiren, ali sukob ne rješavaš ako uzvratiš istom mjerom. To može samo pogoršati situaciju.
✔ Potraži podršku – Obrati se nekome kome vjeruješ – prijatelju, roditelju, nastavniku, školskoj psihologinji ili nekoj organizaciji koja pruža pomoć. Važno je da ne ostaneš sam/a u tome.
✔ Prijavi nasilje – Ako se nasilje događa u školi, prijavi ga nastavniku ili stručnom suradniku. Ako se događa online, blokiraj nasilnika i prijavi sadržaj na društvenoj mreži.
💡 Savjet: Ako ne znaš kome se obratiti, zapamti da postoje i anonimne linije za pomoć mladima gdje možeš razgovarati s nekim tko razumije i želi pomoći.
Korisne kontakte za pomoć i podršku kod nasilja možeš pronaći OVDJE.
👀 Kako pomoći nekome tko trpi nasilje?
Možda nisi ti taj/taj koja doživljava nasilje, ali si vidio/la da se to događa nekom drugom. Važno je da znaš da pasivno promatranje nasilja može samo pomoći nasilniku. Evo što možeš učiniti:
✔ Pruži podršku – Nekome tko je žrtva nasilja puno znači ako mu pokažeš da nije sam/a. Možda mu možeš prići, razgovarati s njim i dati mu do znanja da ti je stalo.
✔ Ne smij se nasilju – Možda ti neki “forumi” i šale izgledaju bezazleno, ali za nekoga mogu biti jako bolni. Ako ignoriramo nasilje, ono se može nastaviti.
✔ Prijavi nasilje – Ako znaš da netko trpi nasilje, nemoj šutjeti. Prijavljivanje nije “cinkanje” – to znači da brineš za nekoga i želiš pomoći.
✔ Ne ohrabruj nasilnike – Ako lajkaš, dijeliš ili komentiraš ponižavajući sadržaj, zapravo podržavaš nasilje. Umjesto toga, možeš prijaviti sadržaj i zaštititi žrtvu.
💡 Savjet: Ponekad je dovoljno samo da staneš uz osobu koja je meta nasilja i pokažeš joj podršku – to može učiniti ogromnu razliku!
🌐 Sigurno korištenje društvenih mreža
Internet i društvene mreže mogu biti zabavni, ali i vrlo opasni ako ne znaš kako se zaštititi. Evo nekoliko ključnih pravila:
🔹 Ne dijeli privatne informacije – Ne objavljuj svoju adresu, broj telefona ili druge osjetljive podatke. Nikad ne znaš tko ih može zloupotrijebiti.
🔹 Zaštiti svoje profile – Postavi privatnost tako da samo tvoji prijatelji mogu vidjeti tvoje objave. Ne prihvaćaj zahtjeve od nepoznatih osoba.
🔹 Budi svjestan/na što dijeliš – Jednom kada nešto objaviš na internetu, teško je potpuno izbrisati. Razmisli prije nego što podijeliš nešto što bi moglo povrijediti tebe ili nekog drugog.
🔹 Ako si žrtva cyberbullyinga – NE ODGOVARAJ! – Nasilnici žele reakciju. Umjesto toga, sačuvaj dokaze (screenshotove), blokiraj osobu i prijavi nasilje platformi ili nekom kome vjeruješ.
💡 Savjet: Ako te netko vrijeđa ili prijeti online, nemoj se uvući u raspravu. Umjesto toga, razgovaraj s nekim tko ti može pomoći!
💙 Zajedno protiv nasilja!
Svaki mali korak prema nenasilju čini veliku razliku. Tvoja uloga u tome je važna, bez obzira na to jesi li ti meta nasilja, svjedok ili samo netko tko želi sigurno okruženje za sebe i druge.
🔹 Nauči prepoznati nasilje.
🔹 Odupri se vršnjačkom pritisku.
🔹 Budi podrška onima koji trpe nasilje.
🔹 Prijavi nasilje – to je hrabar čin, ne slabost.
🔹 Čuvaj sebe i druge, online i offline.
INFORMACIJE I RESURSI ZA MLADE

Kako se zaštititi od rizičnih ponašanja – Savjeti za sigurniji život mladih

Kako se oduprijeti nasilju i vršnjačkom pritisku – Savjeti za sigurniji život mladih

Kockanje je sada doslovno u tvom džepu i osmišljeno je da stvara ovisnost – pogledaj trikove kojima te vuku

Kockanje nije samo “mala zabava” – pogledaj zašto

Negativni učinci društvenih mreža na korisnike

Predoziranje drogama – kako prepoznati i reagirati

Savjeti za mlade o halucinogenima
