Jeste li i vi od onih koji većinu svog vremena provode na internetu stalno provjeravajući društvene mreže i online sadržaje? Saznajte jeste li ovisni!
Internet je postao dio naše svakodnevnice i svi rado koristimo njegovu dobrobit, od traženja informacija, pregledavanja društvenih mreža do gledanja raznih sadržaja…
Potpunu kontrolu nad svojim ponašanjem i vremenom koje posvećujemo virtualnom svijetu imamo ako korištenje interneta ima jasan cilj i svrhu i možemo ga napustiti u svakom trenutku.
Ako osoba većinu svog vremena provodi na internetu stalno provjeravajući društvene mreže i online sadržaje i nerijetko, umjesto izlaska vani, odabire ostanak kod kuće živeći život putem socijalnih mreža, razvija se odlika ovisnosti.
Kad se govori o ovisnosti obično se prvo pomisli na ovisnost o psihoaktivnim tvarima. Međutim, ovisnost se može razviti i bez unošenja psihoaktivnih ili drugih kemijskih tvari u organizam odnosno može se razviti iz aktivnosti ili ponašanja koja iz navike prelaze u ponavljajuće i primoravajuće, odnosno u ovisničko ponašanje (npr. patološko kockanje, igranje kompjutorskih igara, online klađenje, provjeravanje društvenih mreža…).
Vrste ovisnosti o internetu:
– ovisnost o društvenim mrežama – Facebook, Twitter i druge mreže koje omogućavaju upoznavanje novih ljudi, komuniciranje sa starim poznanicima, lakše dijeljenje slika i ostalih novosti
– ovisnost o (online) igrama
– ovisnost o online kockanju
– ovisnost o kupnji putem interneta
– ovisnost o stalnoj potrazi za novim informacijama i znanjem na internetu
– ovisnost o cyberseksu, koja dodatno podrazumijeva pretraživanje i pregledavanje pornografskih materijala.
Znakovi koji upućuju na ovisnost o internetu su:
– žudnja za priključivanjem na internet koju osoba ne može kontrolirati, priključenje na internet postaje prva I dominantna aktivnost u danu
– gubitak kontrole nad vremenom provedenim na internetu i pronalaženje lažnih opravdanja za vlastito ponašanje
– tjeskoba, napetost i razdražljivost kao posljedica nemogućnosti pristupa internetu
– potreba za sve duljim korištenjem interneta i uporaba sadržaja sve jačeg podražajnog potencijala da bi se postiglo zadovoljstvo
– zanemarivanje drugih životnih navika, aktivnosti I obaveza
– nastavljanje s internet aktivnostima unatoč razvoju posljedica (gubitak kontrole).
Sve duljim korištenjem interneta osobe se socijalno izoliraju, tjelesno i mentalno iscrpljuju, što se naravno odražava na obiteljskom, socijalnom, školskom ili radnom funkcioniranju, a na kraju može rezultirati potpunom psihičkom dekompenzacijom.
U većem riziku za razvoj ovisnosti o internetu su svakako osobe koje teže kontroliraju vlastito ponašanje te nesigurne, povučene i usamljene osobe. Danas, sve više tinejdžera i mladih razvija ovisnost o internetu, a da toga nisu ni svjesni ni oni ni roditelji, što postaje ozbiljan problem za njihov uspješan i produktivan život te nepovoljno utječe na dinamiku i odnose u obitelji.
Ponekad može biti teže razlikovati pozitivnu upotrebu interneta od one negativne, koja vodi u ovisnost. Ovo su neki znakovi koju upućuju na postojanje problema kod djece i mladih:
1. opadanje ocjena u školi i zanemarivanje školskih obaveza,
2. smanjivanje interesa za druženje s prijateljima i za ostale društvene aktivnosti,
3. tajnovitost i laganje o vremenu provedenom na internetu,
4. veća odstupanja u navikama spavanja (korištenje interneta noću, a spavanje danju).
Ovisnost o društvenim mrežama i kako joj stati na kraj
Društvene mreže mogu biti veliki gubitak vremena I postati veliki teret, ukoliko ne znamo kontrolirati vrijeme koje tamo provodimo I aktivnosti kojima se bavimo.
Društvene mreže, kao i internet, u današnjem svijetu zauzimaju sve veći dio našeg vremena. Iako mnogi misle da je riječ o bezazlenoj stvari, one mogu izazvati brojne negativne posljedice ukoliko im posvećujemo više vremena nego stvarnom životu.
S pojavom društvenih mreža pojavila se i nova vrsta ovisnosti, baš poput one o alkoholu ili drogama. Simptomi koji upućuju na ovisnost o društvenim mrežama su rastrojenost, promjene raspoloženja, nemogućnost uspostavljanja kontrole nad vremenom provedenim na internetu, itd.
Ova je ovisnost opasnija time što ju je teško uočiti s obzirom na to da više-manje svi non stop ‘visimo’ na Instagramu ili Facebooku. Pogledate li malo oko sebe, skoro svi u rukama drže pametne telefone i provjeravaju svoje profile, a osobito se to odnosi na pripadnike mlađih generacija.
Ako razmislimo, društvene mreže zapravo ciljaju u osnovnu ljudsku potrebu – potrebu za soicjalnim kontaktima i odnosima, koja nam omogućava da zavirimo u to što se dešava u tuđem životu. Ipak, u većini slučajeva nismo uopće svjesni da ono što je na društvenim mrežama često nema veze sa stvarnošću.
U poslovnom smislu, društvene mreže imaju mnogobrojne prednosti, ali problem se javlja kad im počnemo posvećivati previše svog privatnog vremena i energije.
Kako znati da trošimo previše vremena na mobitelu i internetu?
1. Vaš mobitel je prvo i posljednje što vidite tijekom dana
Iako se u današnje vrijeme čini razumljivo biti na mobitelu, ta činjenica nije toliko nevina. Jeste li i vi jedan od onih koji drže mobitel u rukama čim ujutro otvore oči i navečer, prije nego što zaspe? U ovom slučaju vrijedi pogledati koliko vremena dnevno zapravo provodite koristeći vaš mobilni telefon.
Također je važno uzeti u obzir na kojim aplikacijama trošite previše vremena i što vam iste nude. Suvremeni pametni telefoni imaju značajke koje prikazuju utrošeno vrijeme, osim toga, omogućuju vam i ograničenje upotrebe određenih aplikacija. Ako se osjećate kao da postajete žrtvom vašeg mobitela nije suvišno isprobati spomenuta ograničenja, ideja je da mi kontroliramo uređaje, a ne oni nas.
U početku se to može činiti gotovo nemogućim, ali s vremenom postaje lakše – ali naravno najvažnija stvar je motivacija. Kad uspijemo restrukturirati nezdrave navike, shvatimo koliko vremena možemo posvetiti korisnijim stvarima.
2. Koristite mobitel na pauzama
10-minutna pauza od posla pomaže u povećanju produktivnosti i kreativnosti. Problem se, međutim, pojavljuje kad stanka ne znači brzu pauzu za kuhanje kave ili nekoliko trenutaka tišine na kućnom balkonu ili vrtu, već opsesivnu provjeru društvenih mreža i vijesti. Takva se stanka obično lako pretvori iz 10 minuta u čitav sat, jer virtualna stvarnost nudi toliko mogućnosti da izgubimo pojam o vremenu. U ovom je slučaju mobitel bolje svjesno ukloniti iz vida. To se posebno odnosi na slučajeve kada, unatoč radu za računalom, nesvjesno posežemo za mobitelom svakih nekoliko minuta, bez očitog razloga.
3. Provjeravate vaš mobitel čim čujete poruku
Svi vjerojatno već znamo da takve notifikacije imaju dopaminski učinak na naš mozak. Dopamin je hormone ugode koji nam pruža dobro raspoloženje i utječe na san, učenje i ostvarivanje ciljeva. Činjenica je, međutim, da je dopamin također glavni element većine ovisničkih ponašanja.
Jednom kad ga osjetimo, ciklus se nastavlja i postajemo sve opsesivniji kod provjere naših mobitela, posebno kada nas upozoravaju na novu aktivnost. Učestalo provjeravanje poruka, vijesti i drugog sadržaja također je promocija ovisnosti. Nije poželjno da mobitel ima veću kontrolu nad vama nego vi nad njim.
4. Spirala ovisnosti
Zabrinjavajuće postaje kada se počinjemo osjećati loše ako nismo u mogućnosti nadgledati virtualni sadržaj. To znači da su potrebe postale prejake. Tjeskoba i nervoza mogu biti jasan znak da treba restrukturirati nezdrave navike koje nas sve više vuku prema dolje.
U takvim je slučajevima potrebno sustavno ograničiti upotrebu mobitela i računala ili ograničiti ih samo na radne obveze. To znači da ograničavamo pristup nekom sadržaju na određeni broj sati, a ostatak vremena ispunjavamo drugim aktivnostima poput čitanja knjiga, razgovora s najmilijima, vježbe na svježem zraku (bez mobitela, naravno), učenja novih vještina…
Također je poželjno razmisliti zašto mobitel oblikuje naše vrijeme, koliko smo zadovoljni svojim ‘stvarnim’ životom i ne skrivaju li se drugi problemi ispod površine? U mnogim je slučajevima pretjerana upotreba digitalnih uređaja samo bijeg iz stvarnog svijeta i zapravo samo simptom nečega dubljeg.
Koliko vam vremena oduzimaju društvene mreže?
Pogledajte ‘Screen Time‘ na mobitelu, nećemo nikome reći – ali ako je broj viši od željenog, možda je vrijeme za pauzu od zaslona.
Vrijeme je jedna od najvrjednijih stvari koje posjedujemo. Vrijeme potrošeno na gledanje uređenih fotografija i nerealističnih priča može biti iskorišteno za aktivnosti koje pridonose mentalnom zdravlju – poput čitanja, učenja neke nove vještine, pronalaska nekog novog hobija, druženja s voljenim osobama bez popratnog mobitela i ‘namještenih‘ slika druženja. Društvene mreže također su jedna od većih prepreka mindfulnessu, vrlini koja bi svima bila korisna za naučiti.
Korištenje društvenih mreža postaje problematično kada netko na društvene mreže svjesno ili nesvjesno gleda kao da su one mehanizam za ublažavanje stresa, usamljenosti ili bilo koje druge neugode – kada im one postanu izvor sreće.
Stalna uporaba društvenih mreža dovodi do više međuljudskih problema, poput zanemarivanja stvarnih životnih odnosa, radnih ili školskih obaveza i tjelesnog i mentalnog zdravlja. Kada osoba počne gledati na društvene mreže kao brzi način da se usreći, svakim korištenjem iz tog razloga, psihološka ovisnost se povećava.
Na stranici addictioncenter.com, navedeni simptomi ovisnosti o društvenim mrežama jesu: planiranje objava i pretjerano razmišljanje o društvenim mrežama, potreba za korištenjem društvenih mreža, korištenje društvenih mreža za bijeg od stvarnosti i za brzu ‘dozu‘ sreće, nelagoda ako ne možete pristupiti društvenim mrežama, te ako korištenje društvenih mreža utječe na vaš svakodnevni život i prepreka je u koncentraciji koja vam je potrebna za posao ili školu.
Vrijeme je za godišnji
Ovo nije članak kojem je cilj da izbrišete sav trag sebe s društvenih mreža – cilj je da ne dopustite da vas obuzmu te da brinete više o svojem mentalnom zdravlju, nego o nečijoj objavi.
Međutim, isto kao što se ljeti odmorimo od škole ili posla i uzimamo godišnji, nije loše uzeti godišnji od društvenih mreža – čak i ako mislite da ne trebate, gledajte na ovo kao izazov – tjedan dana oslobođenih od Instagrama ili Facebooka.
Malu ‘detoksikaciju‘ možete napraviti isključivanjem obavijesti za društvene mreže, korištenjem mogućnosti ‘Temporarily disable my account‘ koju nudi Instagram, ostavljanjem mobitela u drugoj prostoriji ili jednostavnim brisanjem aplikacije s mobitela.
Opsesivno igranje videoigara smatra se mentalnim poremećajem
Ovisnost o pametnom telefonu i prekomjernom korištenju internetskih sadržaja
Ovisnost o internetu i društvenim mrežama
Negativni učinci društvenih mreža na korisnike
INFORMACIJE I RESURSI ZA MLADE

Kako se zaštititi od rizičnih ponašanja – Savjeti za sigurniji život mladih

Kako se oduprijeti nasilju i vršnjačkom pritisku – Savjeti za sigurniji život mladih

Kockanje je sada doslovno u tvom džepu i osmišljeno je da stvara ovisnost – pogledaj trikove kojima te vuku

Kockanje nije samo “mala zabava” – pogledaj zašto

Negativni učinci društvenih mreža na korisnike

Predoziranje drogama – kako prepoznati i reagirati

Savjeti za mlade o halucinogenima
