Svjetska zdravstvena organizacija pretjerano igranje videoigara proglasila je ovisnošću i svrstala u ponašajne ovisnosti povezane s mentalnim poremećajem.
Igrate li pretjerano video igrice ili znate nekoga tko to opsesivno radi ili imate li djecu koja vole igrati video igrice? Ako je odgovor potvrdan, sada je možda vrijeme za intervenciju – Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) prekomjerno igranje video igrica proglasila je najnovijim ovisničkim mentalnim poremećajem.
Prema Međunarodnoj klasifikaciji bolesti SZO-a, ovaj poremećaj igranja igara opisan je na sljedeći način:
Poremećaj igranja igara karakterizira obrazac dugotrajnog ili ponavljajućeg igračkog ponašanja (‘digitalno igranje’ ili ‘igranje videoigara’), koje može biti na mreži (tj. preko interneta) ili izvan mreže, a koje se očituje: 1) oslabljenom kontrolom nad igranjem (npr. početak, učestalost, intenzitet, trajanje, završetak, kontekst); 2) povećanje prioriteta “gamiga” do te mjere da igranje ima prednost nad drugim životnim interesima i dnevnim aktivnostima; i 3) nastavak ili eskalacija igranja videoigrica unatoč nastanku negativnih posljedica.
SZO
Kada dajete prednost video igricama ispred osobnog i društvenog zdravlja, kao i obrazovanja, to je jasan znak da postoji problem. Ovi obrasci ponašanja mogu biti kontinuirani ili epizodni i ponavljati se, prema SZO-u, stoga je važno obratiti pozornost na vaše navike kako biste utvrdili imate li problem. Ako opsesivno ponašanje postane dovoljno ozbiljno te rezultira oštećenjem u osobnom, obiteljskom, socijalnom, edukacijskom, radnom ili drugim vidovima funkcioniranja osobe u periodu od najmanje 12 mjeseci, može vam se službeno dijagnosticirati poremećaj igranja videoigrica od strane liječnika.
Opsesivno igranje igrica može preuzeti vaš život
Prednosti umjerenog igranja videoigara
Iako opsesivno igranje ima lošu konotaciju, to ne znači da je svako igranje videoigara loše. Sve je dobro umjereno, a isto vrijedi i za gaming. U današnje vrijeme digitalizacije za pretpostaviti je da jako puno mladih redovito igra video igrice. Uz veliki broj djece koja su uključena u svijet digitalnih igara, važno je sagledati sve aspekte igara i shvatiti kako ono na vas može utjecati:
- Kognitivno – igranje igara promiče niz kognitivnih vještina, poput poboljšane sposobnosti mentalne rotacije, poboljšane koordinacije, povećane pozornosti na detalje i više.
- Motivacijski – Djeca su motivirana video igricama, pokazujući upornost i kontinuirani trud da dovrše misije.
- Emocionalno – dokazano je da igranje pomaže djeci kao mehanizam za suočavanje sa stresom i neuspjehom.
- Društveno – tinejdžeri stječu nove prijatelje na internetu putem igrica
Jednostavno nadziranje vremena i sadržaja, uz edukaciju i kontinuirane razgovore može osigurati da isto ne postane opsesija.ajući videoigrice može osigurati da ne postane opsesija, a sve to istovremeno promiće ranije navedene korisne aspekte.
Zadržite i prošire svoje druge hobije
Ako osjećate da ste na rubu opsjednutosti video igrama, sada je vrijeme da pronađete neki drugi hobi. Razmotrite sljedeće prijedloge:
- Naučite svirati instrument – upišite se na satove glazbe temeljem osobnih interesa I kapaciteta instrumenta vas zanima.
- Čitajte stripove – Na temelju sličnosti u vizualno-taktičkom dizajnu između videoigara i svijeta stripova, moglo bi vas zanimati čitanje stripova.
- Budite kreativni u kuhinji – naučite kako ispeći ili skuhati jedno od svojih omiljenih jela.
- Izađite van – Bilo da je sunčano ili pada snijeg, postoji toliko mnogo načina da se igrate vani i uživate u prirodi s prijateljima.
- Budite kreativni- naučite korisne stvari, npr. kako slikati ili nešto popraviti ili sastaviti, pogotovo ako to radite za nekoga tko vam je drag.
Nekoliko jednostavnih promjena u svakodnevnim navikama može rezultirati prekrasnim novim hobijem u kojem ćete naučiti uživati cijeli život. Osim isprobavanja i održavanja novog hobija, možete si pomoći da izbjegnete opsjednutost igranjem tako što ćete provoditi više vremena s obitelji i prijateljima. Dajte prednost obiteljskim druženjima, dogovorite večer društvenih igara ili idite zajedno u kino, na koncerte, predstave. Ne samo da će vam ovo omogućiti odmor od igranja, već će pomoći u jačanju veze unutar vaše obitelji i obogatiti vaše odnose u budućnosti.sti.
Negativni učinci društvenih mreža na korisnike
Ovisnost o internetu i društvenim mrežama
Ovisnost o pametnom telefonu i prekomjernom korištenju internetskih sadržaja
Opsesivno igranje videoigara smatra se mentalnim poremećajem
INFORMACIJE I RESURSI ZA MLADE

Kako se zaštititi od rizičnih ponašanja – Savjeti za sigurniji život mladih

Kako se oduprijeti nasilju i vršnjačkom pritisku – Savjeti za sigurniji život mladih

Kockanje je sada doslovno u tvom džepu i osmišljeno je da stvara ovisnost – pogledaj trikove kojima te vuku

Kockanje nije samo “mala zabava” – pogledaj zašto

Negativni učinci društvenih mreža na korisnike

Predoziranje drogama – kako prepoznati i reagirati

Savjeti za mlade o halucinogenima
