Ovisnost o mobitelu i igricama – saznaj više
Mobiteli, društvene mreže i videoigre danas su dio svakodnevnog života, ali pretjerana upotreba može dovesti do zanemarivanja obaveza i problema sa zdravljem. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) trećina mladih svakodnevno igra digitalne igrice, a 22% ih igra najmanje 4 sata u danima kada igraju. Oko 12 % adolescenata izloženo je riziku od problematičnog igranja, pri čemu je vjerojatnije da će dječaci nego djevojčice pokazivati znakove problematičnog igranja (16% naspram 7%).Osim razdražljivosti i poteškoća koncentracije, dugotrajno igranje igrica dovodi do poremećaja spavanja, sniženog interesa za druženje uživo, nižeg osjećaja zadovoljstva životom i češćih psihičkih tegoba.
Osim igranja igrica, više od 11 % odnosno oko svaki deseti adolescent pokazivao je znakove problematičnog ponašanja na društvenim mrežama, boreći se s kontrolom njihove upotrebe i doživljavajući negativne posljedice. Djevojčice su prijavile više problematične upotrebe društvenih medija od dječaka (13% prema 9%).
Problematična uporaba društvenih medija kao obrazac ponašanja karakteriziran je simptomima nalik ovisnosti. To uključuje nemogućnost kontrole korištenja društvenih medija, iskustvo osjećaja ustezanja (apstinencije) kada se ne koriste, zanemarivanje drugih aktivnosti u korist društvenih medija i suočavanje s negativnim posljedicama u svakodnevnom životu zbog pretjeranog korištenja. Više od trećine (36%) mladih izvijestilo je o stalnom kontaktu s prijateljima na internetu, s najvišim stopama među 15-godišnjim djevojkama (44%).
Što ako više nemaš vremena za druženje, zadaće ili čak spavanje? Počneš ignorirati pozive prijatelja jer ti je igra zanimljivija, školski zadaci se gomilaju, a roditelji te stalno podsjećaju da si previše za ekranom. Kad ekran postane važniji od stvarnog života, gubiš prilike za stvarna iskustva i odnose te to prelazi u ovisnost. Znači treba naučiti balansirati svoje zadatke i obaveze sa zabavom – jer, realno, najbolji trenutci su oni koje dijeliš s ekipom u stvarnom svijetu. Važno je zapamtiti da mobitel, društvene mreže ili videoigre nisu stvaran život te da tehnologiju više koristimo za stjecanje novog znanja i naravno uvijek se treba zabaviti, ali treba imati granice i biti umjeren u svemu.
Iako nam je život u digitalnom dobu uvelike olakšan zbog digitalnih alata kao što su mobiteli, računala i tableti, kompulzivno i prekomjerno korištenje istih može ometati posao, školu, odnose i brojne druge aktivnosti u svakodnevici i narušavati fizičko i/ili psihičko zdravlje te uzrokovati poteškoće u socijalnom funkcioniranju.
Ako si zabrinut/-a da ti korištenje telefona zauzima život, riješi ovaj upitnik za procjenu rizika.

Zbog brzog napretka tehnologije i modernog načina života, ovisnost o internetu danas najčešće predstavlja ovisnost o društvenim mrežama, ovisnost o videoigrama, društevnim mrežama, pretraživanju informacija, pornografiji ili nekim drugim aktivnostima koje se mogu pronaći u virtualnom svijetu. Pretjerano korištenje interneta može značajno narušiti fizičko i/ili psihičko zdravlje te uzrokovati poteškoće u socijalnom funkcioniranju.

Spomenimo još nešto što je stvarno važno za tvoju zdravu budućnost: životne vještine. Svi znamo koliko telefoni, društvene mreže i igrice mogu biti zarazni. Lako je uhvatiti se u neprestani protok obavijesti, beskrajno listanje ili jurnjava za sljedećim postignućem u igri. Ali evo u čemu je stvar: posjedovanje jakih životnih vještina ključ je da ne dopustiš da te stvari preuzmu tvoj život.
Životne vještine su sve stvari koje naučiš i prakticiraš, a koje ti pomažu upravljati svojim vremenom, emocijama, odnosima i odlukama. Kada razviješ ove vještine, postaje mnogo lakše preuzeti kontrolu nad korištenjem telefona i ne dopustiti da on kontrolira tebe.
IMAŠ LI DOBRO RAZVIJENE ŽIVOTNE VJEŠTINE?

- Kako izražavaš svoje stavove i koliko se uspješno zauzimaš za sebe?
- Koliko si kritičan/-na u prihvačanju ili prosuđivanju informacija i donošenju odluka za sebe?
- Kako se nosiš sa stresnim situacijama?
- Imaš li sposobnost prepoznavanja vlastitih snaga ali i nedostataka?
- Koliko vješto upravljaš svojim obavezama?
- Kako se snalaziš u nepredvidivim situacijama?
Životne vještine nisu samo stvari koje učiš za školu ili za dobivanje posla – one su ključne za uravnotežen, sretan i zdrav život. Ako želiš izbjeći ovisnost o telefonu i internetu, moraš izgraditi ove vještine kako bi mogao/la preuzeti kontrolu, donositi bolje odluke i stvoriti život kakav želiš, ispred ekrana mobitela i izvan njega.
Koje su dobre vijesti? Ove se vještine mogu razvijati bilo kada i nikad nije kasno za početak. Bilo da se radi o učenju boljeg upravljanja vremenom, vježbanju samosvijesti ili fokusiranju na veze u stvarnom svijetu, svaki korak koji poduzmeš dovodi te bliže tome da budeš osoba kakva želiš biti.
Imaš moć balansirati svoje vrijeme ispred ekrana i svoj život. Kreni korak po korak – i zapamti, ne moraš to učiniti sam/a. Razgovaraj s nekim, bilo da je to prijatelj, član obitelji ili stručni savjetnik, da dobiješ podršku koja ti je potrebna.