Izbornik

ovisnosti.huhiv.hr

Mobitel i internet

Ovisnost o mobitelu i igricama – saznaj više

Mobiteli, društvene mreže i videoigre danas su dio svakodnevnog života, ali pretjerana upotreba može dovesti do zanemarivanja obaveza i problema sa zdravljem. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) trećina mladih svakodnevno igra digitalne igrice, a 22% ih igra najmanje 4 sata u danima kada igraju. Oko 12 % adolescenata izloženo je riziku od problematičnog igranja, pri čemu je vjerojatnije da će dječaci nego djevojčice pokazivati ​​znakove problematičnog igranja (16% naspram 7%).Osim razdražljivosti i poteškoća koncentracije, dugotrajno igranje igrica dovodi do poremećaja spavanja, sniženog interesa za druženje uživo, nižeg osjećaja zadovoljstva životom i češćih psihičkih tegoba.

Osim igranja igrica, više od 11 % odnosno oko svaki deseti adolescent pokazivao je znakove problematičnog ponašanja na društvenim mrežama, boreći se s kontrolom njihove upotrebe i doživljavajući negativne posljedice. Djevojčice su prijavile više problematične upotrebe društvenih medija od dječaka (13% prema 9%).

Problematična uporaba društvenih medija kao obrazac ponašanja karakteriziran je simptomima nalik ovisnosti. To uključuje nemogućnost kontrole korištenja društvenih medija, iskustvo osjećaja ustezanja (apstinencije) kada se ne koriste, zanemarivanje drugih aktivnosti u korist društvenih medija i suočavanje s negativnim posljedicama u svakodnevnom životu zbog pretjeranog korištenja. Više od trećine (36%) mladih izvijestilo je o stalnom kontaktu s prijateljima na internetu, s najvišim stopama među 15-godišnjim djevojkama (44%).

Što ako više nemaš vremena za druženje, zadaće ili čak spavanje? Počneš ignorirati pozive prijatelja jer ti je igra zanimljivija, školski zadaci se gomilaju, a roditelji te stalno podsjećaju da si previše za ekranom. Kad ekran postane važniji od stvarnog života, gubiš prilike za stvarna iskustva i odnose te to prelazi u ovisnost. Znači treba naučiti balansirati svoje zadatke i obaveze sa zabavom – jer, realno, najbolji trenutci su oni koje dijeliš s ekipom u stvarnom svijetu. Važno je zapamtiti da mobitel, društvene mreže ili videoigre nisu stvaran život te da tehnologiju više koristimo za stjecanje novog znanja i naravno uvijek se treba zabaviti, ali treba imati granice i biti umjeren u svemu.

Iako nam je život u digitalnom dobu uvelike olakšan zbog digitalnih alata kao što su mobiteli, računala i tableti, kompulzivno i prekomjerno korištenje istih može ometati posao, školu, odnose i brojne druge aktivnosti u svakodnevici i narušavati fizičko i/ili psihičko zdravlje te uzrokovati poteškoće u socijalnom funkcioniranju.

Jesi li ovisan/-na o svom telefonu?

Ako osjećaš da provodiš previše vremena na telefonu, nisi jedini/a. Mobilni telefoni su nevjerojatni alati—pomažu nam da ostanemo povezani, naučimo nove stvari, pa čak i da se opustimo. Ali ponekad se može činiti kao da oni preuzimaju tebe i tvoje vrijeme, zar ne?

Evo u čemu je stvar: kada provodiš previše vremena na mobitelu, to može utjecati na sve ostalo – na primjer kako se osjećaš, kako spavaš i kako komuniciraš s drugima. Može čak utjecati na tvoje mentalno zdravlje, dovodeći do osjećaja tjeskobe ili usamljenosti. Sigurno se ponekad vrtiš u krug u kojem stalno provjeravaš razne aplikacije ili skrolaš čak i kada to ne želiš. Često iz loše navike ili dosade ili straha od propuštanja što se događa ili što ima novo.

Ako počneš primjećivati ​​da ti mobitel oduzima previše vremena ili se osjećaš da nisi povezan/a ili pod stresom, možda je vrijeme da se odmakneš i razmisliš o ravnoteži. Ne moraš napraviti ništa drastično, ali možda postaviti neka ograničenja, napraviti pauze i provesti više vremena radeći druge stvari koje voliš, poput druženja s prijateljima, bavljenja sportom ili jednostavnog boravka vani.

Zapamti, mobiteli i silne aplikacije i društvene mreže su namijenjeni da ti služe, a ne da te kontroliraju. Zaslužuješ osjećati kontrolu nad svojim vremenom i energijom, a ne da te mobitel iscrpljuje ili izaziva sve veću ovisnost.

Ako se osjećaš ovisno o mobitelu i društvenim mrežama ili nisi siguran/na kako to riješiti, ne moraš se s time boriti sam/a. Razgovaraj s nekim kome vjeruješ—prijateljem, članom obitelji ili stručnim savjetnikom.

Ako si zabrinut/-a da ti korištenje telefona zauzima život, riješi ovaj upitnik za procjenu rizika.

Zbog brzog napretka tehnologije i modernog načina života, ovisnost o internetu danas najčešće predstavlja ovisnost o društvenim mrežama, ovisnost o videoigrama, društevnim mrežama, pretraživanju informacija, pornografiji ili nekim drugim aktivnostima koje se mogu pronaći u virtualnom svijetu. Pretjerano korištenje interneta može značajno narušiti fizičko i/ili psihičko zdravlje te uzrokovati poteškoće u socijalnom funkcioniranju.

Jesi li možda ovisan/-na o tome da previše vremena provodiš na internetu – igrajući igrice, kupujući ili čitajući članke?

Ako osjećaš da ti internet, društvene mreže ili igrice oduzimaju sve više vremena i energije, u redu je. Događa se mnogima. Mobiteli, igrice i aplikacije mogu biti super zabavni, ali također su dizajnirani da privuku tvoju pažnju i drže te zaokupljenim. Lako je upasti u zamku provjeravanja obavijesti ili beskrajnog skrolanja. Prije nego što shvatiš, prošli su sati, a ti si još uvijek zalijepljen za ekran.

Ali evo istine: zaslužuješ bolje od toga da te kontrolira tvoj mobitel ili računalo. Kad si stalno online, to može utjecati na tvoj san, raspoloženje, obaveze i uspjeh u školi pa čak i na odnose s ljudima oko tebe. Možeš se osjećati tjeskobno, frustrirano ili usamljeno. Ili si možda samo zapeo/la u ciklusu igranja iste igrice, listanja po istim objavama ili traženja sljedećeg “lajka” ili obavijesti.

Ako se počinješ osjećati da ti je teže prestati ili da propuštaš iskustva iz stvarnog života, to je znak da je vrijeme da napraviš korak unatrag. Ne radi se o potpunom napuštanju interneta ili odricanju od stvari u kojima uživaš – radi se o pronalaženju zdrave ravnoteže.

Evo što možeš učiniti:

Postavi granice: pokušaj ograničiti svoje vrijeme pred ekranom ili odrediti vrijeme “bez mobitela” tijekom dana. Možda za vrijeme obroka ili prije spavanja.

Pronađi nove hobije: postoji cijeli svijet izvan ekrana. Isprobaj sport, nauči novu vještinu ili jednostavno provedi više vremena družeći se s prijateljima ili obitelji.

Prestani pratiti ili isključi zvuk: ako se zbog određenih aplikacija osjećaš loše ili samo gubiš vrijeme, u redu je prestati ih pratiti.

Odmori se: koristi aplikacije koje te podsjećaju da napraviš pauzu ili postavi tajmer za odjavu nakon određenog vremena.

Razgovaraj s nekim: Ako se osjećaš preopterećeno, razgovaraj s nekim kome vjeruješ. To može biti prijatelj, roditelj ili stručni savjetnik. Zapamti, internet i igrice trebaju biti zabavni i korisni, a ne preuzeti kontrolu nad tvojim životom. Ti imaš kontrolu. Poduzimanje malih koraka kako bi uravnotežio/la svoje vrijeme koje provodiš online s aktivnostima u stvarnom svijetu može ti pomoći da se osjećaš bolje, bolje spavaš i ponovno se povežeš s onim što je zaista važno. Dovoljno si jak/a da napraviš promjenu.

Ako prekomjerno koristiš Internet, uključujući društvene mreže i video igre, riješi slijedeći upitnik i provjeri postoji li mogućnost da si postao/la ovisan/na.

Spomenimo još nešto što je stvarno važno za tvoju zdravu budućnost: životne vještine. Svi znamo koliko telefoni, društvene mreže i igrice mogu biti zarazni. Lako je uhvatiti se u neprestani protok obavijesti, beskrajno listanje ili jurnjava za sljedećim postignućem u igri. Ali evo u čemu je stvar: posjedovanje jakih životnih vještina ključ je da ne dopustiš da te stvari preuzmu tvoj život.

Životne vještine su sve stvari koje naučiš i prakticiraš, a koje ti pomažu upravljati svojim vremenom, emocijama, odnosima i odlukama. Kada razviješ ove vještine, postaje mnogo lakše preuzeti kontrolu nad korištenjem telefona i ne dopustiti da on kontrolira tebe.

IMAŠ LI DOBRO RAZVIJENE ŽIVOTNE VJEŠTINE?

  • Kako izražavaš svoje stavove i koliko se uspješno zauzimaš za sebe?
  • Koliko si kritičan/-na u prihvačanju ili prosuđivanju informacija i donošenju odluka za sebe?
  • Kako se nosiš sa stresnim situacijama?
  • Imaš li sposobnost prepoznavanja vlastitih snaga ali i nedostataka?
  • Koliko vješto upravljaš svojim obavezama?
  • Kako se snalaziš u nepredvidivim situacijama?

Životne vještine nisu samo stvari koje učiš za školu ili za dobivanje posla – one su ključne za uravnotežen, sretan i zdrav život. Ako želiš izbjeći ovisnost o telefonu i internetu, moraš izgraditi ove vještine kako bi mogao/la preuzeti kontrolu, donositi bolje odluke i stvoriti život kakav želiš, ispred ekrana mobitela i izvan njega.

Koje su dobre vijesti? Ove se vještine mogu razvijati bilo kada i nikad nije kasno za početak. Bilo da se radi o učenju boljeg upravljanja vremenom, vježbanju samosvijesti ili fokusiranju na veze u stvarnom svijetu, svaki korak koji poduzmeš dovodi te bliže tome da budeš osoba kakva želiš biti.

Imaš moć balansirati svoje vrijeme ispred ekrana i svoj život. Kreni korak po korak – i zapamti, ne moraš to učiniti sam/a. Razgovaraj s nekim, bilo da je to prijatelj, član obitelji ili stručni savjetnik, da dobiješ podršku koja ti je potrebna.

ovisnosti.huhiv.hr

FREE
VIEW