Mladost j razdoblje u kojem donosiš važne odluke koje oblikuju tvoju budućnost. No, isto tako, to je vrijeme kada te okolina, prijatelji ili društvo mogu staviti pod pritisak da isprobaš stvari koje nisu nužno dobre za tvoje zdravlje. Rizična ponašanja poput konzumiranja alkohola, droga, pušenja ili kockanja mogu izgledati uzbudljivo, ali vrlo brzo mogu postati početak problema koje nisi mogao ni zamisliti. Razumijevanje tih rizika i razvoj vještina za izbjegavanje tih situacija ključni su za tvoju sigurnost i zdravlje. Evo kako se možeš zaštititi i spriječiti da se nađeš u rizičnim situacijama koje mogu dovesti do razvoja ovisnosti.
1. Izbjegavaj rizične situacije i pritiske iz okoline
Iako se možda čini da je „eksperimentiranje“ s nekim ponašanjima neškodljivo, važno je znati da to može biti početak nečega puno ozbiljnijeg. U mnogim slučajevima, mladi pod utjecajem svojih prijatelja ili okoline mogu biti uvučeni u situacije gdje se očekuje da pokušaju alkohol, droge ili čak kockanje. Ti prvi koraci mogu ti na prvi pogled izgledati bezopasno, ali mogu postaviti temelje za dugoročne probleme. Ako se nađeš u situaciji u kojoj te netko potiče na nešto s čime se ne osjećaš ugodno, imaj hrabrosti reći „ne“ i kreni u drugom smjeru.
2. Razvijaj emocionalnu samosvijest i sposobnost donošenja odluka
Zdravlje i sigurnost idu ruku pod ruku s emocionalnom stabilnošću. Ako si svjestan/na svojih osjećaja i znaš kako se nositi s njima, bit će ti lakše donijeti prave odluke u teškim situacijama. Kada si pod stresom, ljutnjom ili tugom, možeš biti skloniji/a nepromišljenim odlukama. Razvijanje emocionalne samosvijesti kroz tehnike poput meditacije, vođenja dnevnika ili razgovora s nekim kome vjeruješ može ti pomoći da ostaneš smiren/a i racionalan/a.
3. Okruži se podržavajućim prijateljima
Biraj prijatelje koji dijele tvoje vrijednosti i ciljeve. Okolina u kojoj se nalaziš često oblikuje tvoje ponašanje. Ako se okružiš osobama koje imaju pozitivan utjecaj na tebe, bit će ti lakše reći „ne“ kada se nađeš pod pritiskom da isprobaš nešto što nije u tvom najboljem interesu. Prijatelji koji razumiju tvoje granice i poštuju ih pomoći će ti da ostaneš na pravom putu.
4. Izgradnja samodiscipline i postavljanje ciljeva
Samo disciplina i postavljanje ciljeva ključni su za izbjegavanje iskušenja. Ako se usmjeriš na svoje ciljeve – bilo da se radi o obrazovanju, sportu, hobijima ili bilo kojem drugom osobnom uspjehu – bit ćeš motiviran/a da izbjegneš rizične situacije koje mogu ometati tvoj napredak. Postavljanjem ciljeva stvaraš jasnu sliku svoje budućnosti, što te drži usmjerenim na ono što je za tebe stvarno važno, daleko od štetnih navika.
5. Razvijaj zdrave strategije suočavanja sa stresom
Stres je prirodan dio života, no važno je kako se nosiš s njim. Kada se osjećaš pod pritiskom, umjesto da pribjegavaš pušenju, alkoholu ili drogama, probaj se opustiti uz fizičku aktivnost, meditaciju, duboko disanje ili kreativne aktivnosti poput crtanja, glazbe ili pisanja. Zdrave strategije suočavanja pomoći će ti da se osjećaš bolje i da se odupreš porivu da isprobaš nešto štetno.
6. Zatraži podršku kad ti je potrebna
Nemoj se ustručavati tražiti pomoć. Ako se osjećaš pod velikim stresom, tjeskobom ili čak ako se suočavaš s izazovima u vezi sa pritiscima ili željom za isprobavanjem štetnih stvari, razgovaraj s nekim kome vjeruješ. To može biti roditelj, prijatelj, učitelj, savjetnik ili profesionalac. Ponekad je dovoljno samo podijeliti svoje misli kako bi lakše prevladao/la negativne utjecaje.
7. Nauči o posljedicama rizičnih ponašanja
Znanje je moć. Ako razumiješ rizike povezane s alkoholu, drogama, pušenjem ili kockanjem, bit će ti lakše odlučiti da ne upadneš u te zamke. Posljedice tih ponašanja mogu biti ozbiljne, ne samo za tvoje zdravlje, već i za tvoje odnose, školu i karijeru. Ako se informiraš o tome kako ovisnosti počinju, postat ćeš svjestan/na da već samo isprobavanje može imati dugoročne posljedice.
8. Izbjegavaj dosadu i nađi zdrave aktivnosti
Ponekad mladi traže rješenje za dosadu u rizičnim ponašanjima. No, puno je zdravijih načina da se zabaviš i ostaneš okupiran/a korisnim aktivnostima. Bilo da se radi o sportu, učenju novih vještina ili jednostavno provođenju vremena s prijateljima, pronađi aktivnosti koje te ispunjavaju. Aktivnosti koje te angažiraju i usmjere tvoju energiju u pozitivnom smjeru mogu smanjiti šanse da budeš uvučen/a u rizične situacije.
Zaključak
Zaštita od ovisnosti počinje razumijevanjem rizika i razvijanjem zdrave samosvijesti. Bitno je da prepoznaš situacije koje mogu biti opasne, postaviš granice, okružiš se pozitivnim ljudima i razviješ zdrave strategije suočavanja sa stresom. Nemoj čekati da se nađeš u nekoj rizičnoj situaciji. Planiraj unaprijed, budi svjestan/na svojih odluka i uvijek traži podršku kada ti je potrebna. Tvoje zdravlje i budućnost su u tvojim rukama – nemoj dopustiti da te pritisci okoline odvedu na krivi put.
