Možda mislite da pušite cigarete zato što to želite – ali postoje neki znakovi da možda imate ovisnost o nikotinu.
Ako pušite cigarete, postoji velika vjerojatnost da ste ovisni o nikotinu. Od procijenjenih 28 milijuna odraslih osoba u SAD-u koje redovito puše, oko 70 posto njih želi prestati pušiti, kaže Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Problem je u tome što nikotin, droga koja se prirodno nalazi u duhanu, stvara ovisnost – zapravo, CDC kaže da ovisnost o nikotinu ima slične karakteristike kao ovisnosti o kokainu ili heroinu. I ne treba dugo da postanete ovisni – to se može dogoditi kroz svega nekoliko tjedana (svaka treća osoba koja proba nikotin će postati ovisna).
Dok su cigarete najčešća nikotinska prijetnja, svi duhanski proizvodi sadrže nikotin i nose rizik od ovisnosti, a to uključuje cigare i većinu vrsta e-cigareta.
Pušač koji dnevno popuši kutiju cigareta otprilike puši jednom u sat vremena. Kad biste prestali ili čak smanjili, pojavila bi vam se nikotinska kriza – a to je ono što pušače tjera da popuše svoju sljedeću cigaretu.
Koliko brzo ujutro posegnete za cigaretom dobar je pokazatelj ozbiljnosti vaše ovisnosti o nikotinu. Prema Fagerströmovom testu, koji procjenjuje ovisnost o nikotinu, ako prvu cigaretu u danu popušite nedugo nakon buđenja, vaša je ovisnost prilično jaka.
Ostali znakovi da imate ovisnost o nikotinu uključuju:
- Pušite čak i kad ste bolesni.
- Idete van pušiti čak i ako je hladno ili pada kiša.
- Teško vam je ne pušiti na mjestima gdje je to zabranjeno, poput aviona, knjižnice, škole, kina ili bolnice.
- Nastavljate pušiti unatoč zdravstvenim problemima, poput bolesti srca i pluća, koji su izravno povezani s vašim pušenjem.
- Nastavljate pušiti unatoč zabrinutosti obitelji ili prijatelja.
Još jedan način da znate da ste ovisni o cigaretama jest da pokušate prestati i iskusite simptome odvikavanja. Najčešći apstinencijski simptomi su:
- Žudnja za cigaretama
- Razdražljivost i ljutnja
- Nemir ili poteškoće s koncentracijom I pažnjom
- Depresivnost ili anksioznost
- Tjelesni simptomi, kao da imate blagi slučaj gripe
- Glavobolja, omaglica i vrtoglavica
- Nemogućnost neprekidnog sna, umor I parodoksalna nesanica
- Pojačan apetit, dobitak na težini, zatvor
Odvikavanje od nikotina može biti neugodno za većinu pušača, ali nije fizički opasno i većina pušača može pronaći načine kako to kontrolirati, osobito ako koriste lijekove i savjetuju se.
Neugodne nuspojave odvikavanja od nikotina najintenzivnije su kada prvi put prestanete pušiti odnosno u prvim danima apstiniranja. Počinju jenjavati nešto nakon tjedan dana, a još više nakon mjesec dana. Simptomi krize mogu potrajati, ali postaju lakši. Tjelesni simptomi traju kraće od psiholoških. Na kraju će vrijeme između žudnji biti sve duže i duže, žudnje slabije, a mogućnost samoregulacije veća.
Sama žudnja je poput valova. Žudnja može biti vrlo intenzivna, pojavljivat će se I nestajati. Kod većine pušača žudnja neće trajati dulje od 15 do 20 minuta. Pronalaženje načina da preživite to razdoblje od 15 do 20 minuta ključni je dio razvoja plana za prestanak pušenja.
Druge strategije za prestanak pušenja uključuju:
- Razgovarajte sa svojim liječnikom o terapijskim mogućnostima, koje uključuju opcije bez recepta (nikotinske žvakaće gume, flaster, sprej i žvakaće gume na našem tržištu) kao i druge lijekove.
- Pronađite distrakciju. Idite u šetnju, operite suđe, nazovite prijatelja ili pogledajte film. Pronađite nešto što će vam dovoljno odvratiti pažnju da prebrodite vrijeme žudnje.
- Podsjetite se zašto želite prestati pušiti. Najvažniji razlog za prestajanje je onaj koji vam je važan. Napišite popis od pet glavnih razloga zašto biste trebali prestati pušiti – kao što je da se ne želite razboljeti ili produbiti postojeću bolest i dobiti rak pluća ili možete uštedjeti značajan novac svaki tjedan ako ne kupujete cigarete. Držite popis sa sobom i pregledajte ga kad osjetite želju za pušenjem.
- Izbjegavajte situacije u kojima ste vjerojatno u iskušenju od rizične situacije. Uobičajeni okidači uključuju osjećaj stresa, dosadu ili pijenje alkohola, neugodne emocije i situacije opuštanja. Jako je važno ne imati duhan kod sebe, potrebnop je baciti duhan I pušački pribor prilikom prestanka. Znajte koje vam situacije uzrokuju najveći stres i pokušajte smisliti tehnike suočavanja, poput dubokog disanja, šetnje ili razgovora. Planirajte aktivnosti tako da vam ne bude dosadno. Držite se podalje od barova i drugih mjesta gdje često izlazite – pogotovo kada tek počinjete pokušavati prestati pušiti. Izbjagavajte alkohol i druga psihoaktivna sredstva.
- Tražite podršku. Obavijestite prijatelje i članove obitelji o svojoj namjeri da prestanete. Također, pronađite grupu za podršku – (psihoterapijske) grupe su vjerojatno najmoćniji alat za borbu s ovisnošću.
Budući da nikotin stvara ovisnost, odvikavanje nikada nije lako. Ali uz pravu pomoć i ispravan stav, možete pobijediti svoju ovisnost.
INFORMACIJE I RESURSI ZA MLADE

Kako se zaštititi od rizičnih ponašanja – Savjeti za sigurniji život mladih

Kako se oduprijeti nasilju i vršnjačkom pritisku – Savjeti za sigurniji život mladih

Kockanje je sada doslovno u tvom džepu i osmišljeno je da stvara ovisnost – pogledaj trikove kojima te vuku

Kockanje nije samo “mala zabava” – pogledaj zašto

Negativni učinci društvenih mreža na korisnike

Predoziranje drogama – kako prepoznati i reagirati

Savjeti za mlade o halucinogenima
