Više o ovisnosti o alkoholu
Alkohol je prisutan svuda oko nas – na reklamama, proslavama, druženjima i u trgovinama. Tolika dostupnost dovela je do toga da ga društvo često doživljava kao normalnu stvar, u svijetu je više od pola 15-godišnjaka je konzumirala alkoholno piće bar jednom, a gotovo 40% je konzumiralo alkohol u proteklih 30 dana. Jedan od 10 adolescenata je iskusio ozbiljno pijanstvo (odnosno bili su pijani bar dva puta do te dobi) i ta učestalost pijanstva se penje od 5% kod 13 godišnjaka do 20% kod 15 godišnjaka. U Hrvatskoj se, prema posljednjem međunarodnom istraživanju o zdravstvenom ponašanju mladih (HBSC), u 2018. godini, opilo dva i više puta u životu oko 31% učenika i 19% učenica u dobi od 15 godina, oko 7% učenika i 4% učenica u dobi od 13 godina te 2,4% učenika i 0,4% učenica u dobi od 11 godina.
Ti podaci ukazuju i ističu da je alkohol široko dostupan i konzumacija alkohola normalizirana, umjesto prepoznata kao opasnost prilikom pretjerane ili konzumacije u ranoj dobi te potencijalno sredstvo koje može uzrokovati ovisnost.
Jedno opijanje u ovoj dobi može se smatrati izoliranim događajem koji spade u uobičajeno buntovništvo i propitivanje granica u doba odrastanja. Opijanje dva i više puta u životu s obzirom na ranu životnu dob ukazuje na povećani rizik koji zahtijeva određenu pozornist i zabrinutost. Važno je znati da konzumacija alkohola može ozbiljno narušiti zdravlje i dovesti do donošenja odluka koje inače ne bi donio. Granica između povremene konzumacije i ovisnosti može biti vrlo tanka, a kada se prijeđe, teško se vratiti.
Ključno je znati o opasnostima pretjerane konzumacije alkohola i važnosti postavljanja granica. Važno je znati reći “ne” i prepoznati situacije koje mogu biti rizične za zdravlje i sigurnost. Zdrav izbor uvijek počinje svjesnim i odgovornim ponašanjem. Jer, kao što i edukativna kampanja poručuje: Tko pije taj plaća, a riječi pjesme iz kampanje: Meni to ne treba.
IMAŠ LI DOBRO RAZVIJENE ŽIVOTNE VJEŠTINE?

- Kako izražavaš svoje stavove i koliko se uspješno zauzimaš za sebe?
- Koliko si kritičan/-na u prihvačanju ili prosuđivanju informacija i donošenju odluka za sebe?
- Kako se nosiš sa stresnim situacijama?
- Imaš li sposobnost prepoznavanja vlastitih snaga ali i nedostataka?
- Koliko vješto upravljaš svojim obavezama?
- Kako se snalaziš u nepredvidivim situacijama?

Ove ankete ultrabrzi su alati za probir koji se temelje na testu za provjeru rizičnih ponašanja odnosno ovisnosti o alkoholu, pušenju i supstancama (ASSIST-Lite) koji je razvila Svjetska zdravstvena organizacija. Dizajnirani za okruženja s vremenskim pritiskom poput digitalnih upitnika, pomažu identificirati rizike povezane s uporabom tvari, a personalizirane povratne informacije pomažu u istraživanju opcija za prevenciju i promjenu ponašanja.
Pročitaj: Zašto tinejdžeri piju? ↗
Ako pretjerano piješ, osvijesti se, pronađi svoje razloge i poduzmi korake za svoju dobrobit.

Kako alkohol utječe na vaše tijelo?
Od mozga do reproduktivnih organa, alkohol utječe na gotovo svaki organ u tvom tijelu. Smanji pijenje kako bi smanjio/-la štetu.
POKRENI
Jeste li znali?
- U 2020. godini mladi vozači počinili su pod utjecajem alkohola 690 prometnih nesreća, u kojima je 15 osoba poginulo, a 388 je ozlijeđeno. (Prema podatcima Ministarstva unutarnjih poslova RH)
- Četiri od deset osoba koje počinju piti prije 15. godine života s vremenom postaju ovisnici.
- Čeoni režanj mozga razvija se do 24. godine života i odgovoran je za razvoj vještina planiranja, organiziranja, kontrole impulsa, koncentraciju, pažnju. Pijenje alkohola utječe na njegov razvoj.