Od promjena raspoloženja do buntovništva, tinejdžerske godine mogu biti vrijeme preuzimanja rizika i testiranja granica. Stalno promjenjive objave na društvenim mrežama, prijateljstva, tečajevi, klubovi, obiteljske obveze, romantični interesi i više slobode mogu dovesti do osjećaja pripadnosti, uzbuđenja i sreće u jednom trenutku, a rezultirati osjećajima izolacije, tjeskobe, tuge i niskog samopoštovanja u sljedećem.
Je li moje LGBTQ+ dijete drugačije?
Lezbijska, homoseksualna, biseksualna, transrodna, queer i rodno ekspanzivna djeca mogu doživjeti intenzivan osjećaj da su autsajderi. U svijetu koji ne priznaje ili diskriminira njihov identitet, oni se mogu boriti sa samoprihvaćanjem.
Ako su jedno od samo nekoliko LGBTQ+ djece u svojoj školi, možda imaju ograničene društvene mogućnosti. Ako djeca s kojom vaše dijete želi biti prijatelj ili se druži, piju ili koriste druge supstance, mogu smatrati da i ona trebaju sudjelovati ili riskiraju da budu izostavljena. Konzumacija droga može se činiti kao jednostavan put do sklapanja prijateljstva, uklapanja ili prihvaćanja u “pravom” društvu.
Što roditelji mogu učiniti:
- Upoznajte djetetove prijatelje i njihove roditelje te razgovarajte s tim roditeljima o njihovom pristupu nadzoru i njihovom stavu o upotrebi opojnih supstanci.
- Potaknite svog tinejdžera da koristi vaš dom za druženje. Dajte im privatni prostor ako je moguće, ali ih pripazite.
- Uvjerite svoje dijete da vas može nazvati da dođete po njega kad god vas zatreba, bez pitanja.
- Objasnite im da će im pravi prijatelji dati prostora da budu ono što jesu i da ih neće tjerati da učine nešto što im je neugodno.
- Podržite ih dok uče što je prihvatljivo u prijateljstvima, grupama i romantičnim vezama.
Što je s korištenjem supstanci?
Baš kao i odrasli, neki tinejdžeri koriste droge i alkohol kako bi prevladali nesigurnosti, uklonili oprez i osjećali se društveno sigurnima. Uzimanje supstanci može učiniti da se osjećaju kao da su stvarno otvoreni i da se povezuju s drugima. Međutim, rizici za mlade su veći i ne samo da mogu dovesti do nesreća, ozljeda, nasilja ili neželjenog seksa, već mogu i naškoditi njihovom mozgu u razvoju.
U LGBTQ+ zajednici, gdje uporaba droga i alkohola može biti uobičajena zbog ograničenih prostora u kojima se LGBTQ+ osobe moraju družiti, normalizirana uporaba supstanci može stvoriti opasan presedan.
Što roditelji mogu učiniti:
- Pronađite društvene aktivnosti u zdravom, sigurnom i nadziranom okruženju.
- Ako se vaše dijete druži u tuđem domu, znajte gdje će biti. Nazovite druge roditelje unaprijed da se upoznate u situaciju. Provjerite jeste li se dogovorili s drugim roditeljima o događaju, lokaciji i razini nadzora.
- Recite svoja očekivanja i pravila kada vaše dijete izlazi s prijateljima i dogovorite se o redovitim javljanjima.
- Modelirajte pozitivno ponašanje i budite otvoreni u prozivanju onoga što je nezdravo ili nesigurno. Pronađite prilike za druženje i povezivanje u okruženjima koja ne uključuju alkohol. Manje je vjerojatno da će vaše dijete slijediti vaše upute ili savjete ako ih sami ne prihvaćate.
- Neka vaše dijete zna da maloljetničko konzumiranje alkohola i droga nije glamurozno, normalno ili zdravo. Iako ga glazba, filmovi i drugi pop mediji često prikazuju kao način da stupite u kontakt sa samim sobom, osjećate se slobodnima, povežete se s drugima ili se osjećate privlačnijim, možete razriješiti te mitove. Odredite što je zdraviji izbor u svakoj situaciji. Na primjer, može li lik u filmu nazvati prijatelja i zatražiti pomoć? Bi li drugačiji izbor rezultirao boljim ishodom za taj lik iz TV emisije? Koristite izmišljene primjere kako biste pomogli svom tinejdžeru da donosi bolje odluke za sebe.
Kako mogu pomoći svom LGBTQ djetetu da se nosi sa stresom?
Bilo da se radi o pritisku svakodnevne tinejdžerske drame ili emocionalnom udaru obiteljskih problema, stresa ili traume, neka djeca koriste opojne supstance kako bi otupila stvarnu bol u svojim životima. Ti su osjećaji pojačani za LGBTQ+ mlade.
Čak se i popularna djeca bore s osjećajem da se ne uklapaju ili da su na neki način defektni. Usamljenost, nisko samopouzdanje, depresija, anksiozni poremećaj i drugi problemi mentalnog zdravlja obično su povezani s uporabom supstanci. Nadalje, mnogi od ovih problema javljaju se u kombinaciji jedan s drugim, pri čemu svaki pojačava intenzitet drugih.
Sistemske predrasude, koje se nazivaju i transfobija ili homofobija, pogađaju djecu i mogu ih natjerati da se zapitaju jesu li vrijedni, dobrodošli i voljeni.
Što roditelji mogu učiniti:
- Ponudite empatiju i suosjećanje. Dajte svom djetetu do znanja da ga volite, čak i ako ne razumijete kroz što prolazi. Priznajte da se svatko ponekad bori.
- Podsjetite svoje dijete da ste tu za podršku i vodstvo—i da vam je važno da je zdravo i sretno te da donosi sigurne odluke. Pokažite se svom djetetu na načine koji su njemu značajni.
- Modelirajte zdrave vještine suočavanja kao što su vježbanje, meditacija i svjesnost. Pokažite svojoj djeci kako učiti iz pogrešaka i razočaranja.
- Razmišljajte zajedno kako biste identificirali zdrave načine za upravljanje stresom u svom životu (npr. više sna, boravak na otvorenom, vrijeme nasamo itd.). Neka vaše dijete nudi prijedloge i pomozite mu da razmisli o svojim idejama. Tko su im saveznici? Tko je u njihovom okruženju? Pomozite im da se povežu s ljudima koji im čuvaju leđa, bez obzira na sve.
Vožnja toboganom života
Adolescencija je veliki tobogan. Dodajte razdoblja intenzivnih promjena u živote tinejdžera – poput selidbe, razvoda, puberteta, seksualnog buđenja, promjene škole, bolesti ili smrti u obitelji – i taj tobogan života može djelovati zastrašujuće i izvan kontrole. Ta prijelazna razdoblja mogu postati vrijeme preokreta, navodeći neke mlade ljude da se nose s njima na nezdrave načine. Nepodržani prijelazi česta su vremena kada tinejdžeri mogu potražiti olakšanje, privatnost, utjehu ili obamrlost u alkoholu ili drogama.
Što roditelji mogu učiniti:
- Pojačajte komunikaciju prije, tijekom i nakon životnih prijelaza. Razgovarajte sa svojim djetetom o tome što može očekivati i poslušajte kako se osjeća. Razgovarajte o tome kako će prakticirati zdravu brigu o sebi i kako ih možete podržati.ž
- Potaknite otvoreni dijalog sa svojim tinejdžerom o njihovim iskustvima. Dajte im podršku da prođu kroz veliki događaj – čak i ako se vama nije činio velikim, za njih je mogao biti monumentalan!
- Odredite redovito vrijeme jedan na jedan sa svojim djetetom da se povežete i zabavite zajedno. Ti su sati sjajan način da se osjećate sigurno i povezano, čak i u središtu oluje.
Konačno, ako vaše dijete pati, potražite odgovarajuću stručnu pomoć. Uz vašu stalnu podršku i ljubav, vaše dijete može postati zdrava, neovisna divna odrasla osoba kakvom želite da bude.