Nadogradnju ove internetske stranice i mobilne aplikacije sufinanciralo je Ministarstvo zdravstva u sklopu projekta „Klikni zdravo“ – Prevencija i rana intervencija za smanjenje primjene i zlouporabe alkohola, droga i drugih oblika ovisnosti mladih u Hrvatskoj.

Programske aktivnosti provode se uz financijsku podršku Ministarstva zdravstva. Sadržaj internetske stranice i mobilne aplikacije u isključivoj je odgovornosti udruge i ni pod kojim uvjetima ne može se smatrati kao odraz stajališta Ministarstva zdravstva.
Projekt osmišljen da vas vodi prema zdravijem i ispunjenijem životu. Poručuje da je briga o sebi trajna sreća i zadovoljstvo te da je zdravlje uvijek prvi izbor. Cilj projekta je omogućiti Vam da na najbrži način dobijete odgovore na svoja pitanja, saznate sve o prevenciji ovisnosti ili pronađete podršku u kriznim situacijama. Preuzimite odgovornost za svoje izbore i donosite odluke koje Vas ispunjavaju i vode ka sretnijoj budućnosti.
Preuzmite kontrolu. Nemojte dopustiti da ovisnost kontrolira Vas.
Korisnik projekta je Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV), Domagojeva 10, 10000 Zagreb, tel: 01 46 66 655, www.huhiv.hr; a partner projekta je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ).
Trajanje projekta je od 15. studenog 2023. – 14. studenog 2025.
Sažetak projekta
Mapiranje potreba zajednice, razvijanje mobilne aplikacije za bolji obuhvat mladih i pravovremeni pristup samopomoći i prevenciji svih vrsta ovisnosti i povezanih šteta pomoću interaktivnih informacija i integracijom učinkovitih metoda edukacije.
Opći cilj projekta
Opći cilj ovog preventivnog programa je osnažiti mlade ljude da donose zdrave odluke u vezi s uporabom i eksperimentiranjem s drogama, alkoholom, cigaretama, internetom, kockanjem te mentalnim zdravljem i nasiljem, sa specifičnim ciljevima:
– Sprječavati i suzbijati pojavu svih oblika ovisnosti među djecom i mladima te rizično ponašanje djece i mladih vezano uz eksperimentiranje sa sredstvima ovisnosti i ponašajnim ovisnostima (zaštititi djecu i mlade od započinjanja konzumacije droga i drugih sredstava ovisnosti i poticanje na suprotstavljanje izazovima svih vrsta ovisnosti i poboljšati vještine rješavanja problema i donošenja odluka vezanih uz rizike ovisnosti – prevencija na individualnoj razini)
– Promocija mentalne, emocionalne i ponašajne dobrobiti zajednice kako bi se stvorilo povoljno okruženje za izbjegavanje razvoja visokorizičnih ponašanja i pojave ovisnosti (razvijanje pozitivnog mnijenja i stavova u zajednici i javnosti o nekorištenju droga i izbjegavanju razvoja ponašajnih ovisnosti, promicanje zdravih stilova života kao alternativu za eksperimentiranje i primjenu rizičnih ponašanja za razvoj ovisnosti – prevencija utjecajem na okolišne čimbenike/ekosustav)
– Smanjiti postojeće rizike i štetna ponašanja povezane sa ovisnostima o drogama, akloholu, cigaretama i internetu, što je prije moguće (smanjiti utjecaje šteta nastalih ovisnošću o drogama, akloholu, cigaretama i internetu jačanjem kapaciteta za pravovremeno prepoznavanje rizika i problema s ovisnostima te pomoći prilikom upućivanja na stručne službe pomoći i podrške )
Ciljne skupine projekta
Primarna cilja skupina su:
– Opća populacija mladih (učenici, studenti, adolescenti, mladi)
– Adolescenti i mladi u riziku od ovisnosti (mladi koji razmišljaju o eksperimentiranju s drogama; mladi koji rekreativno koriste droge; mladi u kontaktu sa okolinom koja potiče alkohol, pušenje, kockanje; učenici sa socijalnim problemima/školskim neuspjehom, mladi u marginaliziranim socijalnim okruženjima/zajednicama, mladi u institucijama…)
– Opća populacija – obitelji, roditelji osoba koje koriste droge (roditelji i drugi članovi obitelji ovisnika, djeca trenutnih i bivših ovisnika), lokalna zajednica
Sekundarna ciljna skupina su:
– Stručnjaci (u odgojno-obrazovnom i zdravstvenom okruženju te u organizacijama civilnog društva koji rade sa osobama u riziku od ovisnosti ili osobama koje imaju različite vrste ovisnosti).
Stručni tim u provedbi projekta
- Prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr. med. – Voditeljica Odjela za HIV, spolno i krvlju prenosive bolesti, Služba za epidemiologiju zaraznih bolesti, Hrvatski zavod za javno zdravstvo
- Prof. dr. sc. Danijela Štimac Grbić, dr. med. – Voditeljica Službe za mentalno zdravlje, Hrvatski zavod za javno zdravstvo
- Prim. Mirjana Lana Kosanović Ličina, dr. med. – Voditeljica Odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti, Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar
- Irena Rojnić Palavra, dr. med. – Specijalist psihijatrije, uži specijalist alkoholizma i drugih ovisnosti, univ. mag. admin. sanit., Klinika za psihijatriju Sveti Ivan
- doc. dr. sc. Davor Bodor , dr. med. – Specijalist psihijatar, subspecijalist alkoholizma i drugih ovisnosti, Klinika za psihijatriju Sveti Ivan
- Prim. dr. sc. Ivan Ćelić, dr. med. – Pročelnik Zavoda za dualne poremećaje, Klinika za psihijatriju Vrapče
- Davor Dubravić, mag. psih. – stručnjak za psihološku podršku, stručni savjetnik u centru za dobrovoljno savjetovanje i testiranje, Centar za psihosocijalnu podršku, Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
- Josip Kresović, mag. psih. – stručnjak za psihološku podršku, stručni savjetnik u centru za dobrovoljno savjetovanje i testiranje, Centar za psihosocijalnu podršku, Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
- Tomislav Beganović, stručni savjetnik u centru za dobrovoljno savjetovanje i testiranje, Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
- Arian Dišković, stručni savjetnik u centru za dobrovoljno savjetovanje i testiranje, Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
Recenzije stručnjaka:
Aplikacija je baš nešto što je bilo iznimno potrebno u Hrvatskoj i mislim da će biti super user friendly i jako korisna – Prof. dr. sc. Danijela Štimac Grbić, dr. med., voditeljica Službe za mentalno zdravlje, Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Aplikacija za prevenciju ovisnosti predstavlja značajan korak u borbi protiv ovisnosti u Hrvatskoj. Njezina sveobuhvatnost, prilagođenost korisnicima i inovativni pristup čine je izuzetno korisnom. Toplo je preporučujem mladima, roditeljima i stručnjacima u oblasti prevencije ovisnosti. S obzirom na njezin potencijal, ova aplikacija može postati neizostavan resurs u borbi protiv ovisnosti – Prim. dr. sc. Ivan Ćelić, dr. med., Pročelnik Zavoda za dualne poremećaje, Klinika za psihijatriju Vrapče
Više o djelovanju udruge HUHIV u programima prevencije ovisnosti i smanjenja šteta
Bilo koja vrsta ovisnosti a posebice o drogama i alkoholu može imati ozbiljne negativne posljedice na život pojedinca i obitelji. Može utjecati na njih fizički i mentalno, dok također utječe na posao, školu ili njihove odnose. Srećom, postoje načini da se to spriječi. Uz odgovarajuću edukaciju i usmenu predaju u zajednici te razne alate za samopomoć, ovisnost o drogama, alkoholu, pušenju, internetu i mobitelu, igrama na sreću i kockanju može se zaustaviti prije nego što počne.
Prevencija ovisnosti je iz tog razloga apsolutno neophodna. Ovisnost može ovladati nečijim životom, stoga je naša strategija za sprječavanje ovisnosti ne dopustiti da ona uopće zavlada, odnosno smanjiti rizične oblike ponašanja, negativne posljedice štetnih ponašanja i šteta po zdravlje.
U svom dugogodišnjem djelovanju HUHIV obuhvaća skupine društva u području rizičnih ponašanja koja dovode do ugrožavanja fizičkog, socijalnog, mentalnog i spolnog zdravlja, temeljem javnozdravstvenog pristupa smanjenja šteta po zdravlje (engl. Harm reduction) u rješavanju zdravstvenih izazova hrvatskih građana. Ovaj pristup ima za cilj smanjiti rizične oblike ponašanja i negativne posljedice štetnog ponašanja a ne samo eliminacije štetnih ponašanja što objektivno nije uvijek moguće.
Europski centar za praćenje droga i ovisnosti o drogama (ECMDDA), Europski ured za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u svojim smjernicama, politikama i intervencijama naglašavaju upravo ove pristupe prema kojima udruga HUHIV djeluje sukladno potrebama ciljanih skupina društva.
To je prije svega integrirana skrb odnosno integrirane usluge promocije zdravlja i prevencije bolesti, pravovremene dijagnostike i liječenja infekcija HIV-om, virusnim hepatitisima i ostalim spolno prenosivim infekcijama (liječenje kao prevencija), promocija cijepljenja i ostale podrške u zaštiti spolnog i reproduktivnog, socijalnog, mentalnog i tjelesnog zdravlja.
To su ujedno ključni intervencijski elementi programa smanjenja šteta koji, uz ostale programe koje se provode u sklopu javnozdravstvenih ustanova i zajednice (kao što su supstitucijske terapije i programi za igle i šprice), obuhvaćaju intervencije, programe i politike kojima se nastoje smanjiti zdravstvene, socijalne i ekonomske štete od upotrebe droga za pojedince, zajednice i društva.
Temeljno načelo smanjenja štete je razvoj pragmatičnih odgovora na suočavanje s uporabom droga kroz hijerarhiju intervencijskih ciljeva koji primarni naglasak stavljaju na smanjenje štetnosti povezanih sa zdravljem kontinuirane upotrebe droga.
Ciljevi udruge HUHIV i njenih javnozdravstvenih programa su smanjenje morbiditeta i mortaliteta kada dođe do infekcije, smanjenje rizika od infekcije i prijenosa te smanjenje ranjivosti kroz intervencije za poboljšanje pristupa socijalnoj i zdravstvenoj skrbi, podrška programima zapošljavanja i resocijalizacije, intervencije za smanjenje/spriječavanje stigme i integrirana skrb s mentalnim zdravljem i generičkim zdravstvenim uslugama.
Udruga HUHIV programe smanjenja šteta od zlouporabe droga kontinuirano provodi kroz razne programe, a glavni je cilj smanjiti mogućnost zaraze i širenja krvlju prenosivih bolesti hepatitisa B ili hepatitisa C, smanjiti mogućnost zaraze HIV-om, te psihosocijalnim pristupom prema izazovima i potrebama svakog korisnika pospješiti liječenje bolesti ovisnosti kod korisnika.
Usluge udruge HUHIV
- Pružanje socijalnih usluga za osobe ovisne o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti i to:
- Usluge individualne psihosocijalne podrške
- Usluge grupne psihosocijalne podrške
- Usluge savjetovanja i pomaganja obitelji
Centar za psihosocijalnu podršku udruge HUHIV ima sveobuhvatan pristup prevenciji bolesti i promicanju zdravih stilova života i objedinjuje područje mentalnog, tjelesnog, spolnog i socijalnog zdravlja.
- Izvaninstitucionalno probirno testiranje na infekcije HIV-om, hepatitisom C, sifilisom, klamidijom i gonorejom u sklopu rada CheckPoint centra Zagreb uključujući mjere prevencije, zaštite zdravlja i povezivanje sa sustavom skrbi i liječenju
- Obuhvat i probir testiranjem na HIV i hepatitis C u zajednici diljem Hrvatske (outreach) u suradnji sa organizacijama civilnog društva (udruge, terapijske zajednice)
- Pomoć i povezivanje korisnika sukladno potrebama – terapijske zajednice, programi čistog pribora
- Uspostavljanje kontakta s osobama u povećanom riziku od korištenja droga
- Informiranje i savjetovanje o širokom spektru pitanja vezanih uz dobivanje usluga smanjenja štete, očuvanje zdravlja, prevenciju društveno značajnih infekcija, liječenje raznih bolesti i sl.
- Povezivanje osoba u povećanom riziku od korištenja droga sa srodnim uslugama kao što su programi smanjenja štete u nevladinim organizacijama, državnim zdravstvenim i socijalnim ustanovama itd.
- Prikupljanje i analiza prikupljenih informacija koje se mogu koristiti za predviđanje novih trendova u uporabi droga i prilagodbu programa smanjenja štete.
- Zadržavanje osoba s problemima ovisnosti u programima smanjenja štete, prikupljanje povratnih informacija o zadovoljstvu uslugama i motivacijskih indikatora
- Podrška u kontinuumu zdravstvene skrbi s ciljem pravovremenog liječenja i izlječenja, pomoć u povezivanju sa skrbi osoba oboljelih od hepatitisa C u Hrvatskoj
- Direktno povezivanje sa zdravstvenim sustavom i zdravstvenim stručnjacima u postupku liječenja
- Edukacije i podrška u području promocije zdravlja i prevencije bolesti
- za roditelje i skrbnike osoba u povećanom riziku od korištenja droga i drugih oblika ovisnosti
- za korisnike partnerskih organizacija civilnog društva
- za zdravstvene stručnjake i stručnjake u sustavu socijalne skrbi
Aktivnosti
- Unaprjeđenje socijalne uključenosti osoba s problemima ovisnosti o drogama kroz izgradnju mreže suradnje dionika na lokalnoj i regionalnoj razini za pružanje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga za pripadnike ciljne skupine i članove njihovih obitelji
- Jačanje zagovaračke uloge OCD-a usmjerenih na zdravstvo i jačanje ranjivih skupina provođenjem istraživanja potreba osoba koje žive s ovisnosti u svrhu zagovaranja javnih politika – uvrštavanje programa oporavka u javne pozive; donošenje nacionalne strategije i akcijskog plana
- Provođenje programa kojima se cilja obuhvatiti mlade neaktivne NEET osobe i olakšati njihov ulazak na tržište rada s posebnim naglaskom na najudaljenije skupine kao što su ovisnici i bivši ovisnici te korisnici zatvorskog ili probacijskog sustava
- Provođenje kontinuiranih i inovativnih programa edukacije kaznenih tijela zatvorskog sustava i probacije te probira korisnika zatvorskog sustava na infekciju hepatitisom C s ciljem izliječenja za vrijeme izdržavanja kazne zatvora
- Kontinuirani rad i jačanje Centra za psihosocijalnu podršku udruge HUHIV sveobuhvatnim pristupom prevenciji bolesti i promicanju zdravih stilova života objedinjujući područja mentalnog, tjelesnog, spolnog i socijalnog zdravlja
- Priručnik za stručnjake za rad s osobama u povećanom riziku od korištenja droga
- Publikacija projekta Deinstitucionalizacija usluga za osobe s problemima ovisnosti – Razvoj mreže socijalnih usluga
- Stručna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem: Zajedničkim snagama do bolje prevencije i liječenja virusnih hepatitisa u korisnika droga
- Predoziranje drogama – kako prepoznati i reagirati
- Može li to biti hepatitis C? – Vodič za rano otkrivanje infekcije hepatitisom C
- Online učenje: Zajedničkim snagama do bolje prevencije i liječenja virusnih hepatitisa u korisnika droga
- Uključivanje zatvorskog sustava u aktivnosti prevencije, probira i zdravstvene skrbi oboljelih od hepatitisa C
- Brošura o hepatitisu i vrstama virusnih hepatitisa, prijenosu, simptomima, posljedicama i utjecaju na zdravlje, liječenju, prevenciji i korisnim alatima informiranja i podrške
- Brošura o pristupu skrbi i važnim informacijama svima kojima je priopćen preliminarno pozitivan ili pozitivan nalaz nakon testiranja na virusni hepatitis B i/ili C
- Poboljšanje povezivanja sa skrbi osoba oboljelih od hepatitisa C u Hrvatskoj
- Edukativna brošura Zauzmi stav i reci ne
- Mobilna aplikacija Sve o hepatitisu
Suradnici i partneri udruge HUHIV u provedbi javnozdravstvenih aktivnosti smanjenja šteta:
- Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske
- Ministarstvo pravosuđa i uprave – Uprava za zatvorski sustav i probaciju
- Služba za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
- Služba za suzbijanje zlouporabe droga Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
- Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“
- Grad Zagreb
- Mreža organizacija civilnog društva (udruge, terapijske zajednice)
Poslovni kontakti i suradnja
HUHIV
(Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa)
Ulica kneza Domagoja 10 (kliknite za kartu)
10000 Zagreb
T: 01 / 46 66 655
W: www.huhiv.hr
POSLOVNO RADNO VRIJEME UDRUGE: PON – PET od 09:00 – 15:00
E-MAIL: [email protected]
HUHIV Sveobuhvatan pristup prevenciji bolesti i promicanju zdravih stilova života
- Mladi u eri swipanja, hook-up kulture i ghostanja
U eri swipanja, hook-up kulture i ghostanja, razgovarali smo s mladima tijekom edukacije 28. travnja, a psiholog Davor Dubravić ponudio je nekoliko korisnih savjeta kako smanjiti rizik od neželjenih posljedica The post Mladi u eri swipanja, hook-up kulture i ghostanja first appeared on HUHIV.
- JAVNI POZIV ZA ISKAZ INTERESA ZA SUDJELOVANJE U PROJEKTU ZAŽELI
Na temelju Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, kodni broj: SF.3.4.11.01.0473 za projekt Zaželi – potpora i podrška u svakodnevnom životu, koji se financira iz Europskog socijalnog fonda plus u financijskom The post JAVNI POZIV ZA ISKAZ INTERESA ZA SUDJELOVANJE U PROJEKTU ZAŽELI first appeared on HUHIV.
- Digitalna bliskost i njezini rizici – edukacija za mlade
Današnje generacije mladih dolaze u kontakt s internetom i digitalnim tehnologijama znatno ranije nego prethodne generacije. Zbog toga često bolje poznaju digitalne alate i platforme od starijih, pa čak i The post Digitalna bliskost i njezini rizici – edukacija za mlade first appeared on HUHIV.
- JAVNI POZIV ZA ISKAZ INTERESA ZA SUDJELOVANJE U PROJEKTU ZAŽELI
Na temelju Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, kodni broj: SF.3.4.11.01.0473 za projekt Zaželi – potpora i podrška u svakodnevnom životu, koji se financira iz Europskog socijalnog fonda plus u financijskom The post JAVNI POZIV ZA ISKAZ INTERESA ZA SUDJELOVANJE U PROJEKTU ZAŽELI first appeared on HUHIV.
- HUHIV Godišnje Izvješće za 2024.
Godišnji izvještaj o radu i postignućima udruge HUHIV za 2024. možete pročitati u rubrici IZVJEŠTAJI. Hvala svim partnerima, suradnicima i prijateljima koji su na bilo koji način podržali naš rad The post HUHIV Godišnje Izvješće za 2024. first appeared on HUHIV.
- Značaj pristanka u seksualnim odnosima: Edukacija za učenike Škole za medicinske sestre Vinogradska
Jedna od ključnih tema suvremenih seksualnih edukacija je pristanak na spolni odnos. O važnosti ove teme psiholog Davor Dubravić razgovarao je s učenicima 5. razreda Škole za medicinske sestre Vinogradska The post Značaj pristanka u seksualnim odnosima: Edukacija za učenike Škole za medicinske sestre Vinogradska first appeared on HUHIV.
- Mladi, usamljenost i Valentinovo: razgovor sa srednjoškolcima
Početkom veljače 2025. započeli smo novi ciklus edukacija za mlade na teme spolnog i mentalnog zdravlja. Prva edukacija održana je 10. veljače u prostorijama udruge HUHIV, a sudjelovali su učenici The post Mladi, usamljenost i Valentinovo: razgovor sa srednjoškolcima first appeared on HUHIV.
- Operativni plan 2025
HUHIV - Naša misija je voditi učinkoviti nacionalni odgovor zajednice u suzbijanju HIV-a, virusnih hepatitisa i spolno prenosivih bolesti u Hrvatskoj. The post Operativni plan 2025 first appeared on HUHIV.
- Operativni plan 2024
HUHIV - Naša misija je voditi učinkoviti nacionalni odgovor zajednice u suzbijanju HIV-a, virusnih hepatitisa i spolno prenosivih bolesti u Hrvatskoj. The post Operativni plan 2024 first appeared on HUHIV.
- HUHIV na godišnjem sastanku članova uprave europske mreže centara za testiranje – COBATEST
16. i 17.12.2024. u Badaloni u Španjolskoj, stručnjak udruge HUHIV sudjelovao je na godišnjem sastanku upravnog odbora europske mreže centara za testiranje – COBATEST. Nakon dosadašnjeg i više nego uspješnog The post HUHIV na godišnjem sastanku članova uprave europske mreže centara za testiranje – COBATEST first appeared on HUHIV.
HUHIV – Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa